Nebati: Asla müsamaha göstermeyeceğiz...

Nureddin Nebati, konut sektöründe uygulamaya koydukları paketler üzerinden fırsatçılık yapmaya ve halkı mağdur etmeye çalışanlar hakkında ilgili her türlü adımı atacaklarını kaydederek, onlara kesinlikle müsamaha göstermeyeceklerini açıkladı.

EKONOMİ 10.05.2022, 22:15 10.05.2022, 22:20 Koray
Nebati: Asla müsamaha göstermeyeceğiz...

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden gerçekleştirdiği paylaşımda, Konut Finansmanı Projesi'nin asıl maksadının uygun maliyetle konut sahibi olma avantajına ek olarak yurttaşları ev fiyatlarındaki dalgalanmalara karşı korumak olduğunun altını çizdi.

"Gerekli her adımı atacağız"

Yine aynı şekilde, yurttaşların ev fiyatlarındaki yükselişlerden etkilenmemeleri adına KOBİ dışı ve KOBİ inşaat şirketlerine 1 sene süresince ev satış fiyatlarını sabit tutmaları şartıyla belirli bir kaynak ayrıldığını ifade eden Nebati, şöyle devam etti:

"Bütün bu gayretlere karşı bazı internet adreslerinde birtakım fırsatçıların serbest piyasa ilkeleriyle asla bağdaşmayan bir biçimde ev fiyatlarında yaptıkları fahiş oranlardaki artışları çok detaylı bir biçimde yakından izliyoruz. Kararlılıkla dile getirmek isterim ki fahiş fiyat yükselişlerine karşı var kuvvetimizle çalışarak uygulamaya koyduğumuz paketler üzerinden fırsatçılık yapmaya, yurttaşları mağdur etmeye kalkışanlar hakkında ilgili her türlü adımı atacak, en ufak bir müsamaha dahi göstermeyeceğiz."
 

3 paket hazırlandı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı ile istişareler doğrultusunda 'İnşaat Sektörü İçin Özel Kredi Garanti Paketi', 'Genişletilmiş Ev Finansman Paketi' ve 'İlk Evim Konut Finansman Paketi' olmak üzere 3 ayrı çözüm paketi hazırlandı.

'İlk Evim Konut Finansman Paketi' kapsamında, kamu bankaları tarafından, tek ve ilk evini alacak olan yurttaşlara yönelik olarak, birinci el meskenlerde uygulanmak üzere, 2 milyon TL değerine kadar olan evler için 10 seneye kadar vadeli, ayda yüzde 0,99 oranında faizli ev kredisi sağlanacak.

Böylelikle ilk evini alacak olan vatandaşların uygun maliyetli kredi olanağıyla eve erişimleri artırılacak.

Bir diğer paket olan ve altın, döviz varlıklarının TL'ye dönüşümünü teşvik edecek olan 'Genişletilmiş Ev Finansman Paketi' ile de kamu bankaları tarafından, birinci veyahut ikinci el evleri de kapsayacak şekilde, konut değerinin minimum yüzde 50'lik kısmı 1 Nisan 2022'den evvel açılmış DTH'lerin (döviz tevdiat hesapları) veyahut hurda altının TCMB'ye (Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası) satımı ile karşılanması koşuluyla, 2 milyon TL değerine kadar evler için 10 seneye kadar vadeli, ayda yüzde 0,89 oranında faizli ev kredisi sağlanacak.

Böylelikle yurttaşların uygun maliyetli kredi olanaklarıyla eve erişimlerinin yanında halihazırda sürdürülen 'Liralaşma Stratejisi'ne de destek verilmiş olacak.

KOBİ dışı ve KOBİ inşaat şirketlerinin faydalanabileceği 'İnşaat Sektörü İçin Özel Kredi Garanti Paketi' ile de 1 Mayıs 2022'den itibaren en az yüzde 40’ı tamamlanmış ve yarısı satılmamış olan inşaat projesi sahibi KOBİ dışı ve KOBİ inşaat firmalarının tamamlanmayan inşaatlarını tamamlamaları amaçlanıyor. Bahse konu finansman paketi için 20 milyar TL'lik bir kaynak ayrıldı.

Kapsam dahilindeki firmalar bu destekten faydalanmak için bir sene boyunca ev satış fiyatlarını sabit tutma sözünde bulunacak, bu fiyatları internet adresinde kamuoyu ile paylaşacak ve kredi sağlayan kuruluşa da bildirecek.

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu