Müşterinin dokunamamasını fırsata çevirdiler

Müşterinin ürünlere dokunup inceleyememesini fırsata çevirerek poşette çürük sebze ve meyve satanlara ceza yağdı.

EKONOMİ 09.04.2020, 12:53
Müşterinin dokunamamasını fırsata çevirdiler

Yeni tip koronavirüs (Covid 19) salgını ile mücadelede etkin çalışan Süleymanpaşa Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, "taze gıda" olarak adlandırılan paketli yaş sebze-meyve satışı yapan işletmelerde sıkça denetim yapıyor. Tüketicinin ürünlere temas etme yasağının bulunmasını fırsata çevirerek halk sağlığını tehlikeye atacak şekilde satış yaptığı tespit edilen 6 işletmeye idari işlem uygulandı.

Yeni tip koronavirüs salgını önlemleri kapsamında, yaş meyve-sebze satışlarının paketli olarak yapılmasının zorunlu hale getirilmesinin ardından bu ürünlerin satışını gerçekleştiren market ve manavlarda denetimler daha da sıklaştırıldı. 

Süleymanpaşa Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetimlerde taze ürünlerin arasına çürük ürünleri de karıştırarak satış yaptığı tespit edilen 6 işletmeye idari işlem uygulandı.

Vatandaş, Süleymanpaşa Belediyesi Zabıta Müdürlüğünün denetimlerinin benzerinin tüm Türkiye'de uygulanmasını, bilhassa pazar denetimlerinin daha da sıklaştırılmasını istiyor.

Vatandaş şikâyet etti, zabıta harekete geçti!

Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan yeni tip koronavirüs salgını tedbirlerine istinaden, yaş sebze-meyvelerin tüketicilere seçtirilmeden satıcılar tarafından poşetlenerek satılması zorunluluğu getirilmişti.

Süleymanpaşa Belediyesine paketlenerek satılan taze gıda ürünleri ile ilgili vatandaşlardan iletilen şikâyetler üzerine harekete geçen Zabıta Müdürlüğü, paketli taze gıda satışı yapan işletmelerde gerçekleştirdiği denetlemelerde 6 işletmenin çürümüş ve bozulmuş ürünler sattığını belirleyerek idari işlem yaptı.

Konuyla ilgili Süleymanpaşa Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, halk sağlığını tehdit edecek şekilde satış yapan işletmelere idari işlem uygulandığı, tekrarlanması durumunda TCK 186’ncı madde hükümlerinin uygulanacağı hatırlatıldı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Covid 19 salgınının ülkemizde en aza indirilmesi amacıyla, bu salgınla mücadeleyi ve salgının etkilerinin azaltılmasına yönelik olarak yaş sebze ve meyvelerin toptan ve perakende satışına yönelik birtakım tedbirlerin alınması hasıl olmuştur. Bu Kapsamda; Virüsün yayılmasını önlemek amacıyla, Market, Manav ve Pazar yerlerinde ambalajsız şekilde satılan yaş sebze ve meyveler, tüketicilere seçtirilmeden satıcılar tarafından poşetlenerek satılacaktır. Son günlerde Belediyemize gelen şikâyetler ve ihbarlar neticesinde Zabıta Müdürlüğü Ekiplerince yapılan denetim ve kontrollerde bazı marketlerin poşetleyerek sattığı ürünlerin çürümüş ve bozulmuş olduğu tespit edilmiş olup cezai işlemler uygulanmıştır. Dünyanın ve Ülkemizin geçmiş olduğu bu zor süreçte halk sağlığını tehlikeye atıp, kendi menfaatlerini ön plana çıkararak hileli mal satışı yapan işletmelere TCK nın 186 Maddesi kapsamında (Kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye sokacak biçimde bozulmuş, değiştirilmiş her tür yenilecek veya içilecek şeyleri veya ilaçları satan, tedarik eden, bulunduran kimseye bir yıldan beş yıla kadar hapis ve bin beş yüz güne kadar adlî para cezası verilir.) haklarında suç duyurusunda bulunulacağı tebliğ olunur."

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu