MKEK filtreli maske üretecek!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, maske sıkıntısı ve fiyat artışı sorununun arz-talep dengesizliğinden değil fırsatçılardan kaynaklandığını kaydederek, Makine Kimya Endüstrisi Kurumu'nun (MKEK) filtreli maske üretimine başlayabileceğini ifade etti. 

EKONOMİ 14.03.2020, 15:24
MKEK filtreli maske üretecek!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Maksam Makine ve Maske Fabrikası'na ziyaret gerçekleştirerek, burada maskelerin üretildiği atölyelerde incelemeler yaptı. 

Bakan Varank, bu tesiste kauçuk temelli viral tehlikelere karşı geliştirilen maskelerin yanı sıra kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) gaz maskelerinin üretildiğini ifade etti. 

Özellikle güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarına dönük kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) gaz maskelerinin Türkiye’nin bu anlamdaki gereksinimini karşıladığını kaydeden Varank, "Tesisin aylık üretim kapasitesi 15 bin adet ama ihtiyaç olursa bu rahat bir şekilde 80-90 bine çıkabilir." diye konuştu. 

"Türkiye maske açısından büyük bir potansiyele sahip"

Varank, yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisi sebebiyle maske konusunun gündeme geldiğini anımsatarak, "Türkiye maske açısından büyük bir potansiyele ve altyapıya sahip. Tek kullanımlık dediğimiz maskeleri Türkiye’nin günlük üretme kapasitesi 1 milyon adet, bunların ihracatını da yapabiliyoruz. N95, N99 dediğimiz özellikle sağlık personellerinin kullandığı üst koruma sağlayan maskeler de ülkemizde üretiliyor." dedi. 

"MKEK filtreli maskelerde bir oyuncu olarak piyasaya çıkabilir"

Türkiye’nin hijyen ve sağlık ürünleri üretimi bakımından büyük bir altyapıya sahip olduğuna dikkat çeken Varank, vatandaşların maske konusunda kaygılanmaması gerektiğini söyledi. Piyasada maske fiyatlarında yaşanan oynaklığın arz-talep dengesizliğinden kaynaklanmadığını dile getiren Varank, şu ifadeleri kullandı:

"Maskede yeterince arz fazlası var ama birtakım fırsatçılar her dönemde ortaya çıkabiliyor. Bu fırsatçılarla ilgili gerekli tedbirleri de Ticaret Bakanlığımız alıyor. MKEK de burada özellikle filtreli maskelerde bir oyuncu olarak piyasaya çıkabilir. Bunun da hazırlıklarını yapıyorlar. Şu anda Türkiye’de bir ihtiyaç olmasa bile dünyada büyük bir talep var. MKEK’in oyuncu olarak piyasaya çıkması yurt dışında potansiyellerini ortaya çıkarabilecektir."

"N95 ve N99 maskelerinin filtrelerini de yerli olarak üreteceğiz"

Varank, N95 ve N99 maskelerinin filtrelerinin yurt dışında üretilip Türkiye’ye getirildiğini kaydederek, "TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) bunları hızlı bir şekilde yerlileştirmek üzere proje başlattı. Önümüzdeki dönemde N95 ve N99 maskelerinin filtrelerini de yerli olarak üretmeyi başarabileceğiz." açıklamasını yaptı. 

"Üretim kapasitesi günlük 2 milyona çıkabilir"

Tek kullanımlık maske üretim kapasitesinin günlük 2 milyona ulaşabileceğini aktaran Varank, "Maskelerin ham maddesi olan kumaşlar da günlük 8 milyon adete kadar üretimi destekleyebilir." dedi. 

"Vatandaşların kendi hijyenlerine dikkat etmeleri gerekiyor"

Varank, yeni tip koronavirüs (Covid-19) önlemleri dâhilinde süreçlerin dinamik bir şekilde yürütüldüğünü kaydederek, şunları söyledi:

"İnşallah koronavirüs hadisesini de en az zararla atlatmayı başaracağız. Biz hükümet olarak tedbirlerimizi alıyoruz ama vatandaşlarımızın da bu işi ciddiye almaları lazım. Vatandaşların kendi hijyenlerine, kişisel bakımlarına çok dikkat etmesi gerekiyor. Bu dönemde kalabalık toplantılardan uzak durulmalı. Vatandaşlarımız öncelikle kendi tedbirlerini alsınlar, daha sonra da hükümetimizin uyguladığı tedbirlere riayet etsinler."

Yorumlar (0)
23
açık