Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! Ödeme almak için süre 5 ay kısaldı

Covid-19 döneminde yoğun bir şekilde kullanılan kısa çalışma ödeneği sistemi değişiyor. Milyonlarca çalışanı ilgilendiren bu yeni düzenlemeyle birlikte prim ödeme şartı düşürüldü. İşte ayrıntılar...

EKONOMİ 13.06.2024, 09:35 Buse Önder
Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! Ödeme almak için süre 5 ay kısaldı

Kısa çalışma ödeneği ile ilgili yeni düzenlemeler, bu hafta itibarıyla yürürlüğe girdi. Önceden kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak için gerekli olan 600 gün prim ödeme şartı, 450 güne indirildi. Ancak bu düzenleme, sadece nakit darlığı çeken firmaların bu ödenekten faydalanmasını engelliyor.

Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, yaptığı açıklamada, yeni düzenlemelerin detaylarını anlattı. Bayram, "Kısa çalışma ödeneği için gereken asgari prim gün sayısı 600’den 450’ye indirildi. Bu, 5 ay daha az çalışanların da ödeme alabilmesini sağlayacak" dedi.

Ayrıca, nakit sıkıntısı çeken firmaların kısa çalışma ödeneğinden faydalanma yolu kapatıldı. Firmalar, ekonomik sebeplerle değil, sadece doğal afet gibi zorlayıcı sebeplerle bu ödenekten yararlanabilecek.

En fazla 3 ay sürebilecek

Yeni düzenlemeye göre, kısa çalışma ödeneği ödemeleri en fazla 3 ay sürebilecek ve bu süre 4 haftadan az olamayacak. Bayram, düzenlemenin kapsamının genişletildiğini ve işverenlerin ekonomik nedenlerle kısa çalışma ödeneğine başvurmasının engellendiğini belirtti. Yeni düzenleme, kısa çalışma ödeneğinden yararlanmayı doğal afet gibi şirketleri zorlayıcı sebeplere bağladı.

İşsizlik rakamları ve teşvikler

Nisan ayında Türkiye'de işsizlik oranı yüzde 8.5’e gerileyerek son 12 yılın en düşük seviyesine ulaştı. Bayram, hedefin yüzde 5’in altına inmek olduğunu ve bazı teşviklerle bu seviyelere ulaşılabileceğini düşündüğünü ifade etti. Orta vadede işsizlik oranının yüzde 7.5 seviyelerine kadar gerilemesini beklediğini belirtti.

Çalışma hayatına ilişkin beklentiler

Gündemde hibrit çalışma ve uzaktan çalışma modelleri gibi yeni düzenlemeler var. Bayram, emek yoğun çalışanların uzaktan çalışamayacağını ancak bilgisayar üzerinden çalışan kişilerin hibrit ve uzaktan çalışma modellerini tercih edebileceğini söyledi. Çalışma hayatının iyileştirilmesi adına bu tür adımların önemli olduğunu vurguladı.

Bir diğer beklenen düzenleme ise SSK ve Bağkur’un birleştirilerek tüm emeklilik sistemlerinin iyileştirilmesi. Bu sayede çalışma hayatının daha da iyileşeceği öngörülüyor.

Yorumlar (0)