Merkez Bankası'ndan yeni kararlar: Hedef, TL'yi cazip kılmak

Merkez Bankası, Türk lirasını cazip hale getirmek için birçok uygulamayı yürürlüğe koydu. Bankalara yollanan uygulama talimatına göre kur korumalı mevduatın Türk lirası mevduat sayıldığı komisyon uygulaması sonlandırıldı.

EKONOMİ 18.09.2023, 14:55 Hakan Öksüz
Merkez Bankası'ndan yeni kararlar: Hedef, TL'yi cazip kılmak

Türk lirasını cazip hale getirmek isteyen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), buna yönelik adımlar atıyor. TCMB, TL'yi tasarruf aracına dönüştürmek için bazı teşvikleri devreye aldı. Kur korumalı hesaplardan standart Türk lirası mevduatına geçişin özendirilmesi için atılan adımlardan bahsedildi. 

Gerçek kişiler için Türk lirası payı artış hedefinin artırılması, bu uygulamalardan biri oldu. Yüzde 2 olan "aylık TL payı artış hedefi" yüzde 2,5'e çıkartıldı. TL payı hesaplamalarında güncelleme yapıldı. Yeni uygulamaya göre TL'ye geçişte eksik kalan kısım, gerçek kişi dönüşüm hesaplarıyla tamamlanabiliyor. 

Bankalara uygulanacak komisyon

Menkul kıymet ile zorunlu karşılık uygulamalarında "eski TL payı rasyosu" yürürlükten kaldırılmıştı. Buna göre komisyon uygulaması da bitirildi. Türk lirasına geçiş ile yenileme oranlarının, komisyon uygulamasında geçerli olacağı kaydedildi. 

Türk lirasına geçiş ve yenileme oranı yüzde 100'den fazla olan bankalar için uygulanacak yıllık komisyon yüzde 4 olacak. Türk lirasına geçiş ve yenileme oranı yüzde 100'den az olan bankalar için ise bu oran, yıllık yüzde 8 olarak uygulanacak.

KOBİ, yatırım ve ihracat kredilerinde muafiyet sınırı yükseltildi

KOBİ, yatırım ve ihracat kredilerinde muafiyet sınırı da artırıldı. Kullandırılan kredi 50 bin liradan fazlaysa, bu kredinin belirtilen alanlarda harcandığı belgelenmeli. Kredi akışını rahatlatmak için fatura muafiyet sınırı 250 bin liraya çıkartıldı.

Yorumlar (0)