Merkez Bankası 2024 politikasını duyurdu!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2024 para politikası stratejilerini duyurdu. Açıklamada, piyasa koşulları elverdiği sürece rezerv biriktirme stratejisinin devam edeceği belirtilirken, dezenflasyon hedefleri doğrultusunda 2023'te başlatılan parasal sıkılaştırma süreci vurgulandı.

EKONOMİ 29.12.2023, 11:02 29.12.2023, 11:21 Buse Önder
Merkez Bankası 2024 politikasını duyurdu!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2024 yılı para politikası stratejilerini belirleyen bir açıklama yaptı. TCMB'nin yaptığı açıklamada, piyasa koşullarının elverdiği sürece rezerv biriktirme stratejisine devam edileceği vurgulanırken, 2023 yılı ikinci yarısında başlatılan parasal sıkılaştırma sürecinin, dezenflasyonun hızla sağlanması, enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın düzeltilmesi amacıyla gerçekleştirildiği ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, fiyat istikrarının kalıcı hale getirilmesi için parasal sıkılığın belirli bir düzeyde korunacağı ve bu düzeyin Enflasyon Raporları'nda belirtilen patika ile orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaştırılacağı belirtildi. Para politikası kararlarının, makro ve mikro düzeyde fiyat analizi, enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, talep unsurları, arz yönlü gelişmeler, iç-dış denge, tasarruf eğilimi, krediler ve diğer finansal koşullar gibi bir dizi faktörü dikkate alarak oluşturulacağı ifade edildi.

Döviz kuru hakkında

Döviz kuru konusunda, 2024 yılında dalgalı döviz kuru rejiminin sürdürüleceği ve döviz kurlarının serbest piyasa koşullarında arz ve talep dengesine göre oluşmaya devam edeceği belirtildi. TCMB'nin döviz kurlarının belirli bir seviyesini hedeflemediği ve kurları belirleme amacıyla herhangi bir döviz alım veya satım işlemi yapmayacağı açıklandı.

Ayrıca, 2024 yılında Türk lirası mevduatın önceliklendirilmesine yönelik adımlar atılacağı ve bankacılık sisteminde Türk lirası mevduatının payının yüzde 50'ye yükseltilmesi hedeflendiği, aynı zamanda Kısa Vadeli Dış Borç Stoku (KKM) bakiyesindeki gerilemenin devam etmesi amaçlandığı belirtildi. Bu adımların, finansal sistemin istikrarını güçlendirmeye yönelik olduğu vurgulandı.

Yorumlar (0)