Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın'dan Kamu Toplu Sözleşmesi açıklaması

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerine ilişkin yaptığı açıklamada “Kamu işvereni, 14 Ağustos'ta sunacağı teklifte Memur-Sen'in öngörülerini dikkate alarak, enflasyon hedefleri üzerinden değil piyasa gerçekleri üzerinden teklifle gelmelidir” dedi.

EKONOMİ 03.08.2023, 11:45 Şeyda Gül
Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın'dan Kamu Toplu Sözleşmesi açıklaması

Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, Türkiye İstatistik Kurumunun Temmuz ayı enflasyonunu yüzde 9,49, yıllık enflasyonu ise yüzde 47,83 olarak açıklandığını belirterek önemli değerlendirmelerde bulundu. Yalçın, Merkez Bankası’nın enflasyon tahminini 2023 yılı için yüzde 58'e, 2024 yılı için ise yüzde 33'e güncellediğine işaret etti. Memur-Sen'in ekonomik verilere ve piyasa gerçeklerine dair analizi, öngörüsü ve değerlendirmesi ile oluşturulan 7. Dönem Toplu Sözleşme teklifini değerlendiren Yalçın, "haklı ve makul teklif" gerçeğini doğruladığını kaydetti.

22 bin liranın önemi anlaşılıyor

Temmuz ayında sadece "yüzdelik zam artı enflasyon farkı" durumunda oluşacak fotoğrafla seyyanen zam sonrası oluşacak tablo arasındaki farka dikkati çeken Yalçın, “Memur-Sen'in 'alım gücü yükseltilmeli' talebi ve Sayın Cumhurbaşkanı'mızın vaadi olan 22 bin liranın önemi, ekonomik verilerin açıklanması ile daha iyi anlaşılıyor” dedi.

Memur-Sen'in 3'er aylık ve refah payı esaslı zam teklifi

22 bin düzenlemesinin kamu görevlilerini rahatlatmaya yönelik adım olduğunu ifade eden Yalçın, açıklanan enflasyonun ise kaygılandırdığını vurguladı. Memur-Sen'in 3'er aylık ve refah payı esaslı zam teklifi, kaygıları gidermeye, alım gücünü artırmaya, enflasyon baskısını sonlandırmaya dönük çözüm sunduğunu belirten Yalçın, “Bu sebeple kamu işvereni, 14 Ağustos'ta sunacağı teklifte Memur-Sen'in öngörülerini dikkate alarak, enflasyon hedefleri üzerinden değil piyasa gerçekleri üzerinden teklifle gelmelidir” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)