Maaş zammı kanun teklifi TBMM'den geçti

En düşük memur maaşının 22 bin 17 TL'ye çıkarılmasını, emekli aylıklarına yüzde 25 oranında zam yapılmasını, bazı vergi artışlarını öngören kanun teklifi Meclis Genel Kurulunda kabul gördü.

EKONOMİ 13.07.2023, 23:07 14.07.2023, 02:01 Koray
Maaş zammı kanun teklifi TBMM'den geçti

Meclis Genel Kurulunda kabul gören teklife göre, bütün kamu çalışanlarına 15 bin 965 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı neticesinde bulunacak tutarda (8 bin 77 lira) ek ödeme gerçekleştirilecek.

Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem sebebiyle meydana gelen finansman gereksinimi dolayısıyla bütün araçlarda 2023 senesi için bir kereye mahsus olarak iki katı MTV alınacak.

Koronavirüs salgını hastalığının ülkemizde yayılmasını önlemek maksadıyla kanunlar çerçevesinde verilen ve 9 Kasım 2022 tarihinden evvel tahsil edilen idari para cezaları geri iade edilecek.

TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen teklif doğrultusunda, SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklileri senenin altı ayı için toplamda yüzde 25 oranında zam alacak.Konut kiralarına yüzde 25 sınırı uzatıldı

Konut kiralarında uygulanacak olan kira bedelini yüzde 25 ile limitleyen düzenleme 1 Temmuz 2024 tarihine değin uzatılacak.

31 Temmuz 2023 itibarıyla koronavirüs izninde olan hükümlülerden denetimli serbestliğe ayrılmalarına beş sene veyahut çok daha az süre kalanlar, yeniden cezaevine dönmeyecek ve kalan sürelerini denetimli serbestlik altında infaz ediyor olacak.

Meclis Genel Kurulunda kabul edilen teklif doğrultusunda, genel yaşama etkili afet bölgesi olarak gösterilen yerlerde, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ile imza altına alınan protokol çerçevesinde, afetzedelere bağışlanacak olan konutların yapımı dolayısıyla kamu kurumu niteliğinde olan meslek kuruluşlarına yapılan hizmet ve teslimler, 31 Aralık 2024'e değin katma değer vergisinin dışında tutulacak.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu çerçevesinde yer alan, yangın, çığ, heyelan, sel, deprem ve benzeri doğal afetler nedeniyle tahrip olan taşınır veyahut taşınmaz kültür varlıklarının ihyası veyahut tekrar inşası maksadıyla döner sermaye bütçesinden Kültür ve Turizm Bakanının verdiği onayla genel bütçeye kaynak aktarılabilecek.

Yorumlar (0)