LPG’li araçlar için karar bekleniyor

Türkiye’deki araçların yüzde 38’ini kapsayan beş milyona yakın LPG’li araç sahibi ve LPG sektörü, LPG’li araçların kapalı otoparklara alınmasına ilişkin kararı bekliyor.

EKONOMİ 25.07.2019, 10:48 25.07.2019, 11:12
LPG’li araçlar için karar bekleniyor

TÜİK’in (Türkiye İstatistik Kurumu), 2019 senesi mayıs ayı Motorlu Kara Taşıtları İstatistiklerine göre, trafiğe kayıtlı 23 milyon 39 bin 551 adet taşıtın yüzde 54.2’sini otomobiller oluşturuyor. İstatistiklere göre, trafiğe kayıtlı 12 milyon 482 bin 475 otomobilin ise yüzde 37.7’sini oluşturan 4 milyon 710 bin 222 araç LPG kullanıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kapalı otoparkların gerekli altyapıya kavuşturulması ve LPG’li araçları kabul edebilmeleri için çalışmalara başlandığını açıklamış ve hazırlanan Değişiklik Taslak Metni’ne dair paydaşların görüşleri Mayıs ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından toplanmıştı.

Avrupa’da serbest!

Ülkenin karayollarında her 100 otomobilin 37.7’si yakıt olarak LPG kullanıyor. Avrupa’da uzun yıllardır Türkiye’dekiler ile aynı standartlarda üretilen LPG’li otomobiller kapalı otoparklara girebiliyorlar ancak Türkiye’de LPG’li araçların kapalı otoparklara girişine, otoparkların teknik yetersizlikleri ve yasal mevzuat sebebiyle izin verilmiyor.

Türkiye’de kapalı otoparklarda LPG neden yasak?

Yakıt olarak LPG kullanan araçların kapalı otoparklara girmesine izin vermeyen ilgili yönetmeliklerin yanı sıra, bu yasağın bir diğer nedeni ise otoparkların havalandırma sistemlerinin, zeminde gaz birikmesine izin vermeyecek şekilde hava dolaşımı sağlayacak uygun bir havalandırma sistemine sahip olmaması. Bunun yanı sıra otoparklara, herhangi bir gaz kaçağı oluşması durumunda bunu tespit edecek gaz sensörleri konuşlandırılmamış olması da yasağın nedenlerinden biri. Yapılacak yönetmelik değişikliklerinin alışveriş merkezlerine, otellere ve kapalı otopark işletmelerine gerekli altyapıyı sağlama yükümlülüğü getireceği düşünülüyor.

LPG yasağının süreceği yerler de var

İnsanların barınma alanları olan konutların yer aldığı binaları hariç tutan değişiklik taslağına göre, “araç park yerleri için kurallar” standardında belirtilen kural ve şartları sağlamaları ve Türk Standartları Enstitüsünden (TSE) standarda uygunluk belgesi ile itfaiyeden ya da ruhsat vermeye yetkili idarelerden izin almaları halinde LPG kullanan araçları kabul edebilecekler.
Söz konusu otoparklar periyodik olarak denetlenecek ve LPG dönüşümü Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından belirlenen mevzuata uygun olduğunu gösteren barkod ya da QR kodu bulunan LPG’li araçları serbest bırakabilecekler. Uygunluk etiketi bulunmayan LPG’li araçların ise kapalı otoparklara girişine izin verilmeyecek.

MÜSLPGDER (Müstakil Likit Petrol Gazcıları Kit Satıcıları ve Otogaz Bayileri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yavaşçı, değişiklik taslağı ile ilgili konuştu.

Müstakil Likit Petrol Gazcıları Kit Satıcıları ve Otogaz Bayileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yavaşçı şunları söyledi:
“Uzun yıllardır Avrupa’da LPG’li araçlar kapalı otoparklara serbestçe girebiliyor. Türkiye’de sürdürülen haksız yasağın son bulacağını umuyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’un bu yasağın kaldırılması yönündeki çalışmalarını destekliyor, bir an önce müjdeli haberin gelmesini bekliyoruz.”

Yorumlar (0)