Levrek ve çipura maliyetine satılacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin talimatıyla vatandaşların Covid-19'a karşı daha fazla balık tüketebilmesi için bugünden itibaren 3 gün sürecek kampanyayla zincir marketlerde levrek ve çipura maliyetine satılacak.

EKONOMİ 03.04.2020, 11:10
Levrek ve çipura maliyetine satılacak

Covid-19 (yeni tip koronavirüs) salgınına karşı bağışlıklık sisteminin güçlü tutulması büyük önem arz ediyor.

Bilim insanlarının tavsiyesine göre yeni tip koronavirüse karşı yeterli ve dengeli beslenilmesi ve bunun için de balık tüketilmesi gerekiyor. Bu kapsamda balık, sahip olduğu vitamin, mineral ve omega-3 gibi besin ögeleriyle öne çıkıyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin talimatıyla salgın döneminde Türkiye'de balık tüketiminin artırılması maksadıyla bir uygulama daha hayata geçiriliyor.

Kampanyayla tüm aşamaları Tarım ve Orman Bakanlığı kontrolünde üretilen ve avlanan yerli balıklara sofralarda daha fazla yer verilmesi hedefleniyor.

Kampanya için Türkiye Perakendeciler Federasyonu, Gıda Perakendeciler Derneği, taze veya dondurulmuş balık satışı yapan zincir marketler, komisyoncular, toptancılar ile balık yetiştirici birlikleri ve avcılarıyla bir dizi toplantı düzenlendi.

Toplantı sonucu alınan ortak kararla yaşanan bu süreçte toplum sağlığına katkı verilmesi için balıkların Türkiye'de bol bulunduğu dönemlerde belli aralıklarla tanıtım ve tüketim kampanyaları yapılması için kollar sıvandı. Balıklar, daha çok vatandaş tarafından tüketilebilmesi için en az karla vatandaşlara sunulacak.

Maliyetine satış yapılacak

Bu kapsamdaki ilk kampanya, levrek ve çipura balıklarında 3-4-5 Nisan'da "Evde Hayat, Sofrada Balık" sloganıyla düzenlenecek.

levrek

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü koordinasyonunda, kampanyaya katılan su ürünleri üreticileri ve ulusal çapta faaliyet gösteren zincir marketler ile toptancılar tarafından alınan kararla, evrek çipura balıkları neredeyse maliyetine, büyüklüklerine göre kilogramı azami 22,90 lira ile 24,90 lira arasında değişen fiyatlardan vatandaşa satılacak.

Farklı balık türlerinde de kampanya yapılacak

Balık tüketimin artırılması ve sağlıklı gıda erişiminin sağlanması için ilerleyen süreçte, dünyada marka olmaya başlayan Türk somonu ve gelecek avcılık döneminde de farklı balık türlerinde yeni kampanyalar düzenlenecek.

Tarım ve Orman Bakanlığının, kampanyanın tanıtımına ilişkin hazırladığı videolar da televizyonlarda dönecek.

Yorumlar (0)
19
açık