Küresel piyasaların gözü ABD'nin raporunda!

Küresel piyasalar, nefesini tuttu ve gözlerini ABD'nin istihdam raporuna çevirdi.

Küresel piyasaların gözü ABD'nin raporunda!

Küresel piyasalar, hafta genelinde ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinden gelen açıklamalarla pozitif bir seyir izlerken, bugün ABD'de açıklanacak mayıs ayı istihdam raporundaki veriler izlenecek.

Ticaret savaşı endişeleri ve jeopolitik risklerin sürmesine rağmen Fed yetkililerinden gelen açıklamaların destekleyici para politikasıyla ilgili beklentileri artırmasıyla dünya borsalarında hafta genelinde izlenen pozitif seyir, haftanın son işlem gününde yerini karışık bir görünüme bıraktı.

FED, FAİZ İNDİRİMİNE GİDECEK Mİ?

Analistler, Fed'in yıl sonuna kadar bir kez faiz indirimine gideceği beklentilerinin yüzde 100'e yaklaştığını belirterek, ABD'de bu hafta açıklanan makroekonomik verilerin tahminlerin altında kalması sonrası bugün yayımlanacak istihdam raporundaki tarım dışı istihdam ve ortalama saatlik kazançlar verilerinin öneminin arttığını aktardı.

ABD'de dün açıklanan haftalık işsizlik başvuruları beklentilerin üzerine çıkarken, dış ticaret açığı ise tahminler doğrultusunda geriledi. Verilerin ardından Fed'e ilişkin iyimser fiyatlamanın devam etmesiyle Dow Jones endeksi yüzde 0,71, S&P 500 endeksi yüzde 0,61 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,53 değer kazandı.

AVRUPA'DA DURUM NASIL?

Avro Bölgesi Gayrisafi Yurt içi Hasıla verisi ilk çeyrekte yıllık yüzde 1,2 ile beklentiler doğrultusunda yükseldi. Bu gelişmelerle Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,23 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,26 değer yititrirken, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,55 yükseliş gösterdi.

ASYA'DA SON DURUM

Bugün karışık bir seyir izleyen Asya piyasalarında, kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,5 yükseldi, Hindistan'da Sensex endeksi yüzde 0,2 değer kaybetti. Çin ve Hong Kong piyasalarında ise resmi tatil sebebiyle işlem yapılamadı.

Yurt içinde 3,5 günlük bayram tatili sonrası bugün işleme açılacak piyasalarda, ABD'nin mayıs ayı istihdam raporundaki veriler izlenecek. Analistler, uluslararası piyasada hafta içinde 5,6623'e kadar gerileyen dolar/TL'nin iki gündür yükseliş eğiliminde hareket ettiğini ve bugün bankalararası piyasanın açılışında 5,8310 seviyesinde işlem gördüğünü belirtti.

İşte piyasalarda bugün takip edilecek veriler: 

15.30 ABD, mayıs ayı tarım dışı istihdam, işsizlik ve ortalama saatlik kazançlar

17.00 ABD, nisan ayı toptan eşya stokları

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2019, 11:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER