Küplerin içine dolduruluyor, mağarada saklanıyor: İşte fiyatı

Ordu'ya bağlı Mesudiye ilçesinde yerden 50 metre derinlikte 3 ila 6 ay arasında bekletilerek elde edilen meşhur gilik peynirine son senelerde talep arttı. İstenilen kıvama gelen gilik peyniri 50 ila 60 TL'den satışa sunuluyor.

EKONOMİ 23.01.2022, 01:26 23.01.2022, 01:39 Koray
Küplerin içine dolduruluyor, mağarada saklanıyor: İşte fiyatı

İlçeye bağlı olan 1.700 rakımlı yaylalarda yetiştirilen büyükbaş hayvanların sütünden yapılan peynir, Mesudiye Belediyesi tarafından faaliyete geçirilen imalathanedeki işlemlerin ardından farklı ebatlardaki toprak küplere basılıyor.

Ekiplerce daha sonra ilçeye yaklaşık olarak 10 kilometre uzaklıktaki mağaraya getirilen küpler, mağaranın yaklaşık olarak 50 metre iç kısmındaki bölümlere yerleştiriliyor.

Mağarada 3 ila 6 ay arasında tutulan peynir, yeteri kadar olgunlaştıktan sonra satışa sunuluyor. Belediye, yöreye özgü peynirin tescillenip, coğrafi işaret alması adına çalışma başlattı.

"Çok eskiye dayanıyor"

Belediye Başkanı İsa Gül, basın mensuplarına, son senelerde gerçekleştirdikleri yatırımlar ve faaliyetlerle, ilçeye özgü gilik peynirinin üretimini artırdıklarını ifade etti.

Peynirlerin mağaraya bırakılmasının çok eski dönemlere dayandığını aktaran Gül, "Atalarımız o dönemlerde yeterli soğutma olmaması sebebiyle mağaraları ve toprağı tercih etmişler. Böylelikle peynire uzun ömür ve lezzet katmışlar. Yaylalarımızdaki kekik otlarını tüketen hayvanlarımızın sütünden elde ettiğimiz peynirimizi yapmaya devam ediyoruz." şeklinde konuştu.

"50-60 TL'ye satıyoruz"

Gül, mağara koşullarında istenilen kıvama gelen gilik peynirini çeşitli noktalarda toprak küpüyle birlikte 50 ila 60 TL'den sattıklarını söyledi.

Tesiste senede yaklaşık olarak 50 tona yakın peynir imal edildiğini kaydeden Gül, peynire olan ilginin sürekli arttığını, bu sebeple de üretim miktarını da artırmak istediklerini sözlerine ekledi. 

Yorumlar (0)
8
açık