Kripto borsası BtcTürk'e siber saldırı

Kripto borsası BtcTürk'ten kontrol dışı çekim yapıldığı ortaya çıktı. 10 kripto paranın saldırıdan etkilendiği kaydedildi. Peki yaşanan kayıplar, kullanıcı varlıklarını etkileyecek mi? BtcTürk'ten konuya dair açıklama geldi.

EKONOMİ 22.06.2024, 17:53 Hakan Öksüz
Kripto borsası BtcTürk'e siber saldırı

Kripto paralar son 10 yılda popülaritesini artırdı. Fiyat oynaklığının fazla olması, kısa zamanda yüksek kar etmek isteyen yatırımcıları kripto piyasasına çekti. Yüksek kar hayali ile kripto piyasasına giren pek çok kişi, varlıklarını kaybetti. Bazı kullanıcılar, yatırım yaptıkları kripto paranın ters yöne hareket etmesiyle, bazıları da dolandırıcılık kurbanı olarak para kaybı yaşadı.

10 kripto para etkilendi

Kripto borsalarındaki veri sızıntıları ile güvenlik açıkları, piyasadaki en tartışmalı konuların başında geliyor. BtcTürk isimli kripto borsasına yönelik bir siber saldırının yapıldığı kaydedildi. Edinilen bilgilere göre 10 kripto para etkilendi.

"Kayıplar, kullanıcı varlıklarını etkilemeyecek"

Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan BtcTürk, soğuk cüzdandaki varlıkların güvende olduğunu bildirdi. Söz konusu kayıpların, kullanıcı varlıklarını etkilemeyeceği vurgulandı. Bugün yaşanan saldırının türü açıklanmadı. Borsa kullanıcılarına, "kimlik doğrulama yöntemlerini etkinleştirin" ve "güçlü şifreler kullanın" gibi uyarılar yapıldı.

Borsadan kontrol dışı çekimler yapıldı

BtcTürk'te yaşanan güvenlik açığı nedeniyle borsadan kontrol dışı çekimlerin yapılması, siber saldırı sorununu bir kez daha gündeme getirdi. Saldırı sonucunda 10 kripto varlığın sıcak cüzdanlardaki bakiyelerinin bir bölümünün etkilendiği kaydedildi.

Yorumlar (0)