Koronaya rağmen servetleri katlandı

Dünyanın en zengin 10 insanının serveti, Covid-19 (yeni tip koronavirüs) pandemisinin ekonomide oluşturduğu yıkıma ve güven kaybına rağmen 76 milyar dolar yükseldi.

EKONOMİ 30.04.2020, 07:55
Koronaya rağmen servetleri katlandı

Dünyanın en zengin 10 milyarderi, koroanvirüsün de içinde olduğu son bir senede servetini 76 milyar dolar yükseltti.

Forbes Milyarder Listesi’nin 5 Mart 2019 ile 22 Nisan 2020 tarihleri arasındaki veri kıyaslamasına göre dünyanın en zengin 10 ismin serveti, yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle ekonomideki güven kaybı ve işsizliğe rağmen düşmek yerine aksi yönde yükseliş kaydetti.

İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en derin ekonomik kriz yaşanırken ülkeler çeşitli kurtarma paketleriyle koronavirüs tarbesini atlatmaya çalışıyor.

Koronavirüs pandemisiyle mücadele sürecinde düzenlenen birtakım bağış ve destek kampanyalarına ise dünyanın en zenginleri genel olarak ilgisiz kalmış durumda.

4 milyar dolarlık servetinin yüzde 25’ini bağışlayan Twitter CEO’su Jack Dorsey en bonkör isim olarak listenin başında bulunuyor.

Sadece son bir senede 7,1 milyar dolarlık yükselişle serveti 104 milyar doları aşan Bill Gates ise 255 milyon dolarla en çok bağış yapan ikinci isim olarak kayıtlara geçti.

Dünyanın en zengin ismi olan Jeff Bezos ise 100 milyon dolar bağış yaptı.

Yorumlar (0)
15
kapalı