Konfederasyonlardan ortak asgari ücret açıklaması

Kamuda ücret dengesizliği olduğunu ifade eden TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, emeklilerin ve asgari ücretlilerin sıkıntı yaşadığını belirtti. Atalay, “10 bin TL'yle bir hafta geçinme şansımız yok. Tablo ortada” ifadelerini kullandı.

EKONOMİ 09.07.2024, 12:08 Şeyda Gül
Konfederasyonlardan ortak asgari ücret açıklaması

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ) bugün Türk-İş Genel Merkezi’nde ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıya TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın katıldığı toplantıda önemli açıklamalarda bulunuldu.

10 bin TL'yle bir hafta geçinme şansımız yok

Toplantıda söz alan TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, kamuda ücret dengesizliği olduğunu, emeklilerin ve asgari ücretlilerin sıkıntı yaşadığını belirtti. “10 bin TL'yle bir hafta geçinme şansımız yok. Tablo ortada” diyen Atalay, özel sektördeki karların ortak olduğunu vurguladı. “Bunlar bizi yani işçiyi maraba zannediyor. Bizim üzerimizden ekonominin düzelmesinin şansı yok” ifadelerini kullanan Atalay, işçinin üzerinden ellerini çekmeleri gerektiğini ifade etti.

TÜİK'in açıkladığı rakamları gerçekçi bulmuyoruz

TÜİK'in açıkladığı rakamları gerçekçi bulmadıklarını dile getiren Atalay, dayanacak güçlerinin kalmadığını ifade etti. “Geçmişte kamuda ücretler yüksekti, normal bir ücret alıyordu. Şimdi kamu en düşük duruma düştü” diyen Atalay, ama maalesef özel sektördeki patronlar, kazandıkları para ve kârları ortada olduğunu dile getirdi. Ona rağmen 10 yıllık 20 yıllık bir işçiye 10-15-20 bin lira parayı çok gördüklerini anlatan Atalay, “Bunlar bizi köle zannediyorlar. Bu meseleyle ilgili üzerimize ne düşüyorsa noksansız yapmak zorundayız” dedi.

Kemeri sık, faizi arttır, vergiyi yükselt...

“Bizim üçümüzün de sık sık işçi meselesinde, emekçi meselesinde bir araya gelme mecburiyetimiz var. Şimdi ülkede seçim oldu toplum kanaatini belli etti. Bir sene sonra başka belli edecek” diyen Atalay, Türk toplumunun akıllı bir toplum olduğunu söyledi. Nerede ne yapacağını iyi bildiğini ifade eden Atalay, bu meseleyi emekçinin üstüne, dar ve sabit gelirlinin üstüne yıkmanın anlamı olduğunu ifade etti. “Kemeri sık, faizi arttır, vergiyi yükselt, bahşişten vergi nasıl alırım onun yoluna bak” diyen Atalay, böyle bir yetkiyi bundan önceki Maliye Bakanı'na verseler onun da yapabileceğini söyledi. “Bizim üzerimizden ellerini çeksinler. 17 bin liranın ekonomiyi düzeltmeyle ilgili bir alakası yok” diyen Atalay, bir yerde ekonomik kriz varsa orada huzur olmadığını ifade etti.

HAK-İŞ'ten adil paylaşım ve vergi eleştirisi

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ise Türkiye'de refahın adil paylaşımıyla ilgili tersine gidiş söz konusu olduğunu belirtti. Dünyanın en kötü milli gelir dağılımındaki adaletsiz ülkelerin arasında Türkiye’nin yer aldığını anlatan Arslan, “Avrupa Birliği ülkelerinde asgari ücret bir istisna iken Türkiye'mizde genel ücrete dönüşüyor” şeklinde konuştu.

Burada bir yanlışlık var

“Peki kim kazanıyor? Daha çok sermaye kazanıyor. Hatta finans ve bazı sektörlerde daha çok kazanıyorlar. Biz bu gidişatı Türkiye'nin hak etmediği bir gidişat olarak görüyoruz” diyen Arslan, milli gelirin arttığını, büyümenin devam ettiğini ama ücretlilerin aldığı payın azaldığını söyledi. Burada bir yanlışlık olduğunun altını çizen Arslan, “Vergi sistemi de dahil baktığımız zaman daha çok kazanandan daha az, daha az kazanandan daha çok bir vergi politikası söz konusu. Adaletli bir vergi sisteminden bahsedemiyoruz. Kaldı ki eğer gerçekten adil bir vergi sistemi olsa bile sorunu çözmeye yetmiyor. Çünkü nereye harcanıyor? Vergilerin nasıl, kimin için harcandığı da çok önemli” değerlendirmesinde bulundu.

Yeter ki kaynaklar adil dağıtılsın

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da herkesin yarattığı değerin 85 milyonun rahatça yaşamasına yeteceğini dile getirdi.  “Yeter ki kaynaklar adil dağıtılsın, gelir ve vergi dağılımı adaletli olsun” diyen Çerkezoğlu, demokrasinin olmadığı yerde emeğin hakkı olmayacağını ifade etti. Çerkezoğlu, “İşçi sınıfı başta olmak üzere bütün toplumsal kesimlerin seçimden seçime değil hayatın her alanında söz hakkına sahip olduğu bir ülkede bu sorunu çözebiliriz” ifadelerini kullandı.  

Yorumlar (0)