"Kırmızı ete zam yok!"

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili Yardımcı, zam iddialarının sektörü zedelediğini söyleyerek, "Ete zam yok. Bir-iki ay da kesinlikle olmayacak" dedi.

EKONOMİ 10.10.2019, 16:00 10.10.2019, 16:53
"Kırmızı ete zam yok!"

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili Osman Yardımcı, ülkemizde 2016 yılında 14 milyon 800 bin sayısını bulan büyükbaş hayvan sayısının geçen yıl 17 milyon 42 bin 506'ya çıktığını söyledi.

Kırmızı etin %20 zamlanacağı şeklindeki iddialara "spekülatörlük" diyen Yardımcı, Kurban Bayramı sayesinde herkesin dolabında et bulunduğunu söyledi. 

"Türkiye'de şu anda et sıkıntısı yok. Neye istinaden 'yüzde 20 zam yapılacak' diye açıklama yapılıyor. Ete zam yok. Bir-iki ay da kesinlikle ete zam olmayacak." diyen Yardımcı, kışın köylerden az hayvan getirildiği için kırmızı ete 50 kuruş-1 lira zam olabildiğini belirtti.

Medyadaki zam iddialarının kırmızı et sektörünü zedelediğini söyleyen Yardımcı, şunları belirtti: Ete yüzde 20 zam geldiği zaman 32 liraya kesilen danada bir kilo ette 6 lira fark eder. 300 kilo hayvanda bin 800 lira fark yapar. Üretici de 2 bin lira zam gelecek diye malını bekletiyor. Yem veriyor o zaman yağa oturuyor kalitesi düşüyor. İşletmecilerin işine geliyor. Salam, sosis ve sucukta onları kullanabilirler. Zam yapılacak diye vatandaşları kandırmayalım, yüzde 20 zamda 50 liralık et 60 lira olur. Vatandaş dükkana girmeden ayağını kesiyoruz. Bizde zam yok.

"Et temel gıda maddesidir. Kırmızı ete zam dedikoduları işimizi aksatıyor."

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili, Türkiye'de hayvancılığın sıkıntıda olmadığını, aksine hayvancılığın, dolayısıyla kırmızı et sektörünün büyüdüğünü belirterek, buzağı ölümlerini engellemeye yönelik yapılan projelerin hayvancılık ve kırmızı et sektörüne çok yardımcı olduğunu söyledi.

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili Osman Yardımcı, "Etimiz de çok hayvanımız da var. Dışarıdan et ithalatı olmaması gerekiyor, besin materyali gelsin ama et gelmesin." dedi. Yarcımcı, geçen sene 48 lira olan kırmızı etin kilogramının bu sene en fazla 50 liraya çıktığını hatırlattı.

Kırmızı etin bir senede sadece iki lira zamlandığını söyleyen Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili, "Et temel gıda maddesidir. Kırmızı ete zam dedikoduları sektöre zarar veriyor, işimizi aksatıyor. Vatandaş yarım kilo kıyma alayım diyor, yüzde 20 zam açıklamasını okuyunca vazgeçiyor." dedi.

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu