Kavcıoğlu'ndan enflasyon açıklaması

Şahap Kavcıoğlu, "Ocak ayının sonu ve şubat ayının başında, enflasyonu yükselten nedenler geride kalacak. Rezerv politikası, kur politikası ve faiz politikası gibi pek çok politika enflasyonun daha da gerilemesine yol açacak." dedi.

EKONOMİ 07.12.2022, 00:50 07.12.2022, 09:16 Koray
Kavcıoğlu'ndan enflasyon açıklaması

TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, canli casi no, bir televizyon kanalının canlı yayınına konuk oldu."Rezervlerimiz artıyor"

Kavcıoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar ise şunlar:

"Dünyada bu yılından başından beri rezervi artan yegane merkez bankası TCMB'dir. Bugün Merkez Bankası artık her gün rezervine katkı yapan, çeşitli kaynaklar üzerinden rezerv sağlayan bir merkez bankası konumundadır. "Enflasyon gerileyecek"

Enflasyon tüm dünya için bir sorun. Ocak ayının sonu ve şubat ayının başında, enflasyonu yükselten nedenler geride kalacak. Enflasyondaki gerilemeyi daha çok göreceğiz. Rezerv politikası, kur politikası ve faiz politikası gibi pek çok politika enflasyonun daha da gerilemesine yol açacak. Sürdürülebilir bir fiyat istikrarını Allah'ın izniyle sağlayacağız. Liralaşmayı merkeze oturttuk. Döviz kuru spekülasyonunu bu şekilde sona erdiriyoruz. "Faiz artırmak gerekmiyor"

'Türkiye Ekonomi Modeli'ndeki asıl amaç, cari fazla sağlamak. Sürdürülebilir ve kalıcı fiyat istikrarını oluşturmak için faiz artırmak gerekmiyor, cari fazla vermek gerekiyor. Ülkemizin üretim potansiyelinin sürdürülebilir olması amacıyla kaynak bulunması gerekiyor. Türkiye ne zaman önünü görmeye başlasa döviz kuru engeli çıktı. Bu model, kendi kaynağını oluşturan bir model. "Kredi kolaylığı sağlıyoruz"

Kredilerin istediğimiz gibi gitmediğini gözlemledik. Bankalarla bu hususu görüştük. Yatırım kredilerine herhangi bir kısıtlama söz konusu değil. KOBİ'lerde de kısıtlama yok. Üretim yapan şirketlere kredi hususunda kolaylık sağlıyoruz. Şu ana değin 500'ü aşkın şirket yatırım kredisi kullandı. Bahse konu kredilerle şu an 62 kentte yatırım yapıldı. 81 kente yaydığımızda hedefimize ulaşacağız. "Kaynağı belirsiz döviz girişi yok"

Ülkemize kaynağı belirsiz olan döviz girişi olmaz. Biz bir turizm ülkeyiz. Net hata-noksanın pek çok sebebi var fakat bu söylendiği şekliyle hiçbir ilgisi yok."

Yorumlar (0)