Kart aidatı ödeyenler dikkat

Megakent İstanbul'da tüketici hakem heyetine müracaat eden müşteri, bir bankadan kredi kartı aldığı esnada 'aidatsız kart opsiyonu sunulmadan' verilen kart için ödediği 473 TL'lik aidat ücretini geri aldı.

EKONOMİ 02.11.2023, 18:22 topcu
Kart aidatı ödeyenler dikkat

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Şahin, basın mensuplarına, 2014 senesine değin bankaların tüketicilerden kredi kartı aidatı alma hakkı bulunmadığını ifade etti. 

Bankaların bahse konu ücreti almaları durumunda tüketicinin itiraz hakkı olduğunu, tüketici hakem heyetine müracaat edip parasını alabildiğini aktaran Mahmut Şahin, bankaların 2014 senesinde çıkan kanunla birlikte söz konusu ücreti alma hakkı kazandığını söyledi. 

Kanunda mevzubahis hakkın kazanılması için bankalara birtakım koşullar sunulduğunu kaydeden Şahin, "Söylendi ki tüketiciye iki tane alternatif sunacaksınız; birisi aidatsız kredi kartı, diğeri aidatlı kredi kartı. Aidatlı kredi kartından kastımız şu an taksit yapılabilen, bankalarca muhtelif hediyelerin verildiği kredi kartları. Bu kartların aidatı var ve bankalar kendi belirledikleri meblağlara göre aidat alıyor. Diğeri ise aidatsız ve hiçbir taksit imkanı sunmayan, bankanın herhangi bir hediye vermediği kredi kartı. Tüketiciler bu hususta bilgilendirilmek mecburiyetinde ve kendisi tercih etmeli aidatlı ya da aidatsız kartı." şeklinde konuştu.

Şahin, megakent İstanbul'da müşteri S.E'nin bir bankadan edindiği kredi kartı için 473 TL aidat ücreti yansıtılması üzerine bankanın müşteri hizmetleri ile iletişime geçtiğini, paranın iadesi için gerçekleştirdiği girişimden netice alamadığını, bahse konu kart kendisine verilirken 'aidatsız kredi kartı opsiyonunun sunulmadığını' öğrenince aidatın iptal edilmesi için Kartal Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyetine müracaata bulunduğunu anlattı."Alternatifler sunduğunu banka ispat etmek mecburiyetinde"

Tüketicinin kanunen herhangi bir şeyi ispat etme yükümlülüğü olmadığının altını çizen Şahin, şu sözleri sarf etti:

"Bankalar, tüketiciye aidatsız kart alternatifini sunup sunmadığını ispatlamak mecburiyetinde. 'Bak biz size burada yazdığı gibi sunduk. Siz de altını imzaladınız. Ben aidatsız kart istiyorum ya da kart istiyorum dediniz.' şeklinde ispatlamak mecburiyetinde. İşte bunun ilk kez bir hakem heyetinden emsal kararı çıktı. Heyet, banka aidatsız kart alternatifini sunduğunu ispat edemediği için kredi kartı aidatının iade edilmesi yönünde karar verdi, 473 TL'lik uyuşmazlık ücreti tüketici tarafına geçti.""Geriye dönük 10 yıl için aidat iadesi mümkün"

Kart aidatları için kendilerine ayda 500 kadar şikayet geldiğini kaydeden Şahin, aidatlı ya da aidatsız kredi kartı opsiyonunun bankalar tarafından sunulmadığı hallerde aidatların geriye dönük 10 yıl için hepsinin iade edilebildiğini ifade etti.

Şahin, söz konusu ücretlerin geri alınabilmesi için tüketicilerin hakem heyetine müracaat etmesinin yeterli olduğunu sözlerine ilave etti. Kararın gerekçesi

Heyetin karar tutanağının gerekçe kısmında, 'bankaca tüketiciye verilen kredi kartının ilgili kanun gereğince tüketicinin ücretsiz bir şekilde kullanımına sunulması gereken bir kredi kart olmadığı ve mevcut mukavelenin matbu olduğu fakat tüketicinin mukavelenin her bir sayfasını okuma olanağı olmadığı ve mukavelenin suretinin tüketiciye verilmediği görüldüğünden' tüketicinin talebinin kabul edilmesi yönünde karar verildiği kaydedildi.

Yorumlar (0)