İş Bankası'ndan hisse devrine ilişkin açıklama!

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, İş Bankası’ndaki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) hisselerinin Hazine'ye devrine ilişkin tartışmalar hakkında "Tartışma konusu olan hadise, Atatürk paylarının kimin tarafından temsil edileceğidir. Dolayısıyla ne ana hissedarın mülkiyet haklarıyla ne bankanın performansıyla, ne de bankanın iş yapma biçimiyle doğrudan bir ilgisi yoktur." açıklamasında bulundu. 

EKONOMİ 18.02.2020, 16:16 18.02.2020, 16:20
İş Bankası'ndan hisse devrine ilişkin açıklama!

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, İş Bankası’ndaki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) hisselerinin Hazine'ye devrine ilişkin tartışmalar hakkında değerlendirmede bulundu. 

Adnan Bali, İstanbul'da katıldığı programın ardından Adnan Bali, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin "İş Bankası'ndaki CHP hisselerinin hazineye devri konusundaki fikirlerinizi öğrenmek istiyorum. Bu konuda hükümetle iletişime geçiyor musunuz? Olası bir devir bankanın iş yapma şeklinde bir değişikliğe yol açacak mı?" sorusu üzerine Bali, şu karşılığı verdi:

“Bu konu çoğu zaman basında veya farklı değerlendirmelere konu olduğu yerlerde özneye İş Bankası yerleştiriliyor. İş Bankasının sermaye yapısı belli. Yüzde 40 civarında munzam sandık ana hissedar. Bu munzam sandığın 25 bin civarında çalışan, bir o kadar da emekli, dul, yetim şeklinde üyeleri var. Dolayısıyla şu anda çoğunluğu oluşturuyor. Bu çoğunluk çerçevesinde de yönetim kurulunda üye sayısı ile de çoğunluğu oluşturuyor."

"Doğrudan bir ilgisi yok"

Bali, karar alma mekanizmaları bakımından çok açık ve şeffaf bir durumun mevcut olduğunu kaydederek, "Diğer taraftan Atatürk’ün kuruluş sırasında koymuş olduğu kaynağın bugün ve kendi vasiyetlerinin bir gereği olarak Cumhuriyet Halk Partisi tarafından bir temsili söz konusu. Geri kalanı da halka açıktır. Tartışma konusu olan hadise, Atatürk paylarının kimin tarafından temsil edileceğidir. Dolayısıyla ne ana hissedarın mülkiyet haklarıyla ne bankanın performansıyla, ne de bankanın iş yapma biçimiyle doğrudan bir ilgisi yoktur." ifadelerini kullandı.

"İlk defa olan bir hadise değil"

Söz konusu tartışmaların önceden de vuku bulduğunu aktaran Bali, "Bunlar da yeni hususlar değil. 2018 yılında yine bu tartışmalar açıldığı sırada, kamuoyuna yaptığımız bir duyuru var. O duyuru tamamen bu unsurları barındırmaktadır. Halen de aynı şekilde geçerlidir. İlk defa olan bir hadise değil. 1953 yılında çıkarılan bir kanunla Cumhuriyet Halk Partisi’ne ait malların kamuya devri sırasında hisselerin de devri söz konusu olup 10 yıl sonra Anayasa Mahkemesi tarafından o kanunun iptal edilmesi suretiyle tekrar kamudan Cumhuriyet Halk Partisi’ne geçmiş, 1981 yılında partilerin kapatılmasına ilişkin düzenlemeyle Cumhuriyet Halk Partisi’nin tüzel kişiliği de sona erdikten sonra yine hisseler hazineye geçmiş ve hazine tarafından 1992’ye kadar devam etmiş bu süre. 92 ile 97 arasında da bu hisselerin kısmen CHP kısmen de hazine tarafından temsil edildiği yıllar da olmuş. Dolayısıyla zannedildiği kadar da orijinal bir durum değil bu tartışmalar." açıklamasını yaptı. 

Ne olmuştu?

AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nda (MKYK) İş Bankası’ndaki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) hisselerinin Hazine'ye devri görüşülmüştü. 

AK Parti’nin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, söz konusu devir hakkında hazırladığı taslağı sunmuştu. Erdoğan, taslak konusunda biraz daha çalışılmasını talep ederek, "Bir an önce getirin." demişti. 

Nurettin Canikli'nin sunumu esnasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün el yazısı ile kaleme aldığı vasiyeti ile Cumhuriyet Halk Partisi'nin hisseleriyle ilgili Adnan Menderes dönemindeki tartışmalara ilişkin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tutanakları ekrana yansıtılmıştı.

Söz konusu sunumda, Siyasi Partiler Yasası’na göre partilerin bu şekilde malvarlığının olamayacağı kaydedilirken, Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) bu hisseler üzerinden taşınır ve taşınmazlarının, hatta zeytinliğinin bile bulunduğu aktarılmıştı. 

Taslağa göre Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) İş Bankası’nda bulunan hisseleri Hazine’ye devredilirken, partinin bankadaki yönetim kurulu üyeliklerine de son veriliyor.

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu