İkinci EYT dalgası geliyor: Bu kez  1 milyondan fazla kişiye EYT gelecek

Emeklilikte yaşa takılanlar için yeni bir düzenlemenin kapıda olduğunu duyuran Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Karakaş, kulislerdeki hareketliliğin 5 yıl erken emeklilik imkanının olduğuna işaret ettiğini açıkladı.

EKONOMİ 23.06.2024, 12:52 Şeyda Gül
İkinci EYT dalgası geliyor: Bu kez  1 milyondan fazla kişiye EYT gelecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Bağkurluların prim gününün 7200'e düşürülmesine yönelik çalışmaları olduğunu duyurmasının ardından ikinci EYT için geri sayım başladı. Konuya ilişkin katıldığı TGRT Haber yayınında konuşan Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Karakaş, ikinci bir EYT dalgasının geleceğini duyurdu.

Kimleri kapsadığı belli 

Yaklaşık 1 milyon 850 bin kişi 2023 yılında EYT'den emekli olduğunun bilgisini paylaşan Karakaş, bu sene SSK'lılardan 500 bin kişi EYT'den emekli olacaklarını dile getirdi. “Bunların haricinde Bağkur prim eşitleme dediğimiz mesele var” diyen Karakaş, 9 bin prim günü fazla olduğu için 7200 güne düşürülmesi çalışmalarının devam ettiğini dile getirdi. Bütün hazırlıklar olduğunu kaydeden Karakaş, kimlerin kapsamda olduğunun belli olduğunu vurguladı. Karakaş, “Taslak Meclis'e getirilmesi kaldı” dedi.

Daha az primle erken emekli olunabilecek

Diğer bir boyutun da ev kadınları olduğunu belirten Karakaş, onlara da söz verildiğini dile getirdi. Maliyet hesabı yapıldığını dile getiren Karakaş, daha az primle ve çocuk sayısına göre erken emekli olunabileceğini vurguladı.

Seyyanen zam olmadan düzeltme olamaz

 “3 bin 600 gün prim ödeyene 10 bin TL verdik değil mi 10 bin 80 gün prim ödeyene de 10 bin TL verdiğin zaman eksik ödemesi var. Aslında maaşı 30 bin TL olması gerekiyor” ifadelerini kullanan Karakaş, en düşük emekli maaşı 10 bin TL'ye çıkıyorsa gün sayısı daha fazla olanların daha fazla maaş alması gerektiğini belirtti. Krakaş, “SSK, Bağkur ve memur emeklisine seyyanen zam olmadan düzeltme olamaz” dedi.

Yorumlar (1)
Kemal 1 ay önce
Emekli maaşının mutlaka seyyanen zamla asgari ücret seviyesine çıkarılması lazım ayrıca emekli edilirken prim gün sayısına göre aylık belirlenmeli adalet sağlanmalı