İhracatta tüm zamanların rekoru kırıldı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, yaptığı açıklamada Ekim ayında ihracatımızın geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,4 artarak 22,9 milyar dolar olduğunu duyurdu. Bakan Bolat, “Böylece tarihin en yüksek ekim ayı değerine ulaştık” ifadelerini kullandı.

EKONOMİ 06.11.2023, 13:12 Şeyda Gül
İhracatta tüm zamanların rekoru kırıldı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Akim ayına ilişkin dış ticaret rakamlarını açıkladı. Genel anlamda yaşanan tüm zorluk ve sorunlara rağmen ihracatımız, Temmuz ayından sonra aylık bazda yükselişine devam ettiğini belirten Bakan Bolat, “Ağustos ve Eylül aylarının ardından Ekim ayında da devam etmiştir” dedi.

En yüksek Ekim ayı ihracat değeri

Ekim ayında ihracatımızın bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,4 oranında artarak 22,9 milyar dolar gerçekleştiğinin altını çizen Bakan Bolat, böylece en yüksek Ekim ayı ihracat değerine ulaşıldığını duyurdu.

Geçen yılki dönemsel ihracat değerinin üzerine çıkıldı

2023 yılı Ocak-Ekim döneminde ihracatımızın 210,1 milyar dolar olarak gerçekleştiğinin bilgisini paylaşan Bakan Bolat, “Geçen yılki dönemsel ihracat değerinin üzerine çıkmıştır. (yüzde 0,3 artış)” ifadelerini kullandı.

Tarihi rekor düzey bir kez daha aşıldı

Ekim ayı itibarıyla son 12 aylık ihracat ise yüzde 0,7 oranında artışla 254,8 milyar dolar olarak gerçekleştiğini vurgulayan Bakan Bolat, 2022 yılsonundaki tarihi rekor düzey bir kez daha aşıldığının müjdesini verdi. İthalatımızın ise, Ekim ayında yüzde 1,3 oranında artarak 29,6 milyar dolar gerçekleştiğini kaydeden Bakan Bolat, “Böylece, ekim ayında dış ticaret açığımız bir önceki yıla göre yüzde 14,9 oranıyla gerilemeyi sürdürdü. 6,7 milyar dolar, ihracatın ithalatı karşılama oranı ise 4,4 puan artarak yüzde 77,3 olarak gerçekleşmiştir” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)