Hükümetten evlilik ve konut kredisi açıklaması

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, yaptığı açıklamada “İlk ev alımında kredi erişimini sağlıyoruz. Orada bir düzenleme yapacağız demiştik onu bu şekilde yapmış olduk” ifadelerini kullandı.

EKONOMİ 21.11.2023, 14:10 Şeyda Gül
Hükümetten evlilik ve konut kredisi açıklaması

Evlilik kredisine ilişkin yeni detayları paylaşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Aile ve Gençlik Fonu'nun vereceği evlilik kredisiyle pilot uygulama olarak deprem bölgesinden başlanacağını söyledi. Sonra tüm Türkiye yaygınlaşacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, “Özellikle, gençlere evlilik kredisi dediğimiz 150 bin lira iki yılı geri ödemesiz 4 yıllık krediye destek verme mekanizmasını içeriyor” dedi.

İlk ev alımında kredi erişimini sağlıyoruz

OVP kapsamında ilk evini alacaklara verilecek kredi desteğine ilişkin açıklamalarda da bulunan Yılmaz, “İlk ev alımında kredi erişimini sağlıyoruz. İkinci ve üçüncü konut alımında artık pek kredi imkânı yok” ifadelerini kullandı.

150 bin lira iki yıl geri ödemesiz 4 yıllık evlilik kredisi

Dün gerçekleşen kabine toplantısının ardından soruları yanıtlayan Yılmaz, önce pilot uygulama olarak deprem bölgesinden başlayacaklarını vurguladı. Sonra tüm Türkiye’de yaygınlaşacağını kaydeden Yılmaz, özellikle gençlere evlilik kredisi dedikleri 150 bin lira iki yılı geri ödemesiz 4 yıllık krediye destek verme mekanizmasını devreye sokacaklarını anlattı. İleride fonlar arttıkça imkanlar arttıkça başka desteklerle tabii ki söz konusu olacağını anlatan Yılmaz, aşama aşama desteklerin büyüyeceğini söyledi.

İlk evini alacaklara destek verilecek

İlk kez ev alacaklara ilişkin kredi desteği verileceğini belirten Yılmaz, Merkez Bankası'yla BDDK’nın ikinci ve üçüncü ev alımında krediye erişimi zorlaştırdığını hatırlattı. İlk ev alımında kredi erişimini sağladıklarını ifade eden Yılmaz, orada bir düzenleme yapacağız sözünü verdiklerini ve onu da bu şekilde yapmış olduklarını belirtti. İkinci ve üçüncü konut alımında artık pek kredi imkânı olmadığının altını çizen Yılmaz, ikinci, üçüncü konuta kredi imkânı olmayınca konut kredi imkânları ilk konut sahipliği için kullanılmış olduğunu vurguladı. Konut sahipliği meselesinin sadece kredi odaklı değil aynı zamanda konut arzıyla birlikte düşünmek gerektiğini anlatan Yılmaz, “Konut arzı ve konut talebi şeklinde… Aksi takdirde sırf krediyi düşünürseniz konut fiyatlarını istemediğiniz yere götürme ihtimaliniz var. Konut arzını ve konut talebini dengeli bir şekilde yönetmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)