Hazine ve Maliye Bakanlığı duyurdu: TL mevduata vergi istisnası

Hazine ve Maliye Bakanlığı, TL'ye dönüşüme destek verilmesi kapsamına alınan kurumların altın ve kur değerlemesinde oluşacak kazanç farkına kurumlar vergisi istisnası getirecek.

EKONOMİ 11.01.2022, 21:40 Koray
Hazine ve Maliye Bakanlığı duyurdu: TL mevduata vergi istisnası

Kurumlar vergisi mükellefleri, geçtiğimiz 31 Aralık tarihli bilançolarında bulunan yabancı paralarını Merkez Bankası düzenlemeleri kapsamında TL'ye çevirmeleri durumunda, bu suretle açılacak Türk lirası katılım ve mevduat hesaplarında minimum 3 ay vadeli olarak değerlendirebilecek.

Bakanlık tarafından hazırlanan taslak çerçevesinde, kur değerlemesi neticesinde hesaplanan kur farkı getirileri kurumlar vergisinden istisna tutulacak.

Vadenin sonunda elde edilen kar payları ve faiz de kurumlar vergisinden istisna olacak.

TL'ye dönüştürme işlemlerinin 17 Şubat'a değin yapılması halinde, 2021 senesi son geçici vergi dönemi kapsamında da bu istisnadan faydalanılabilecek.

Altından TL'ye dönüşümde de geçerli olacak

Öte yandan, kurumlar vergisi mükellefleri, altın hesaplarındaki varlıkları ile hurda ve işlenmiş altın karşılığında altın hesabı bakiyelerini dönüşüm ücreti üzerinden TL'ye çevirebilecek.

Bu şekilde elde edilen TL varlığının minimum 3 ay vadeli TL katılım ve mevduat hesaplarında değerlendirilmesi halinde, altının TL'ye çevrildiği tarihte elde edilecek kazançlar ve vade bitiminde elde edilen kar payları ve faiz de kurumlar vergisinden istisna olacak.

Yorumlar (0)
-4
kapalı