Hamsiye yasak gelince tezgahlar barbun(barbunya) kaldı!

Hamsi avına 10 gün yasak gelince tezgahlarda kilogramı 25 liraya satılan barbunlar yer aldı.

EKONOMİ 08.01.2021, 15:47 09.01.2021, 15:24 Hanife
Hamsiye yasak gelince tezgahlar barbun(barbunya) kaldı!

Balıkçı tezgahlarında hamsi gitti, yerine barbun (barbunya) geldi.Karadeniz'de avlanan hamsilerde yasal avlanabilir boy uzunluğunun altındakilerin oranının artması nedeniyle Tarım ve Orman Bakanlığı, hamsi avına 10 gün süreyle yasak getirdi.

Hal böyle olunca, hamsinin yerini bol avlanan barbunya, kilogram fiyatı 25 lirayla tezgahlarda yerini aldı.Barbun, fiyatı nedeniyle en çok tercih edilen balık iken, az miktarda bulunan hamsinin kilogramı 40’a, kolyoz 25, çipura 60, levrek 70 liradan satışa sunuluyor.

Edirne Balık Pazarı balıkçılarından Feridun Bistren, Marmara ve Karadeniz’de balıkçı teknelerinin limanlara bol barbunya ile döndüğü için bu balık türünün fiyatının düştüğünü belirtti.Peki, hamsinin alternatifleri ne?

Bistren, tezgahlarda her bütçeye uygun balık olduğunu söyleyerek, hamsiye alternatifi olarak barbunya, levrek, çupra ve kolyoz balık türünün alınabileceğini belirtti. Balıkçı Bistren açıklamasında, hem barbun hem de kalyoz akının başladığını ve bu yüzden fiyatların aşağıya çekildiğini belirterek, ucuzluğundan dolayı vatandaşların bu balıkları tercih ettiğini söyledi

Yorumlar (0)
12
açık