Gümrük kaçakçılarına milyarlık darbe!

Gümrük muhafaza ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyonlarla 5 ayda 1,1 milyar lira değerinde kaçakçılık engellendi.

Gümrük kaçakçılarına milyarlık darbe!

Ticaret Bakanlığına bağlı gümrük muhafaza ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda, yılın ilk 5 ayında 1,1 milyar liralık kaçakçılık engellendi.

Gümrük muhafaza ekipleri, yürüttükleri operasyonlarla uyuşturucu tacirleri başta olmak üzere silah, mühimmat, tarihi eser ve ticari eşya kaçakçılarına göz açtırmadı.

Ulusal ve uluslararası eğitim programına tabi tutulan ve mesleki becerileri üst seviyeye taşınan gümrük muhafaza ekipleri, yılın ilk 5 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 artışla 1 milyar 108 milyon lira değerinde kaçakçılık olayını tespit etti.

Söz konusu operasyonlarda 530 milyon 508 bin lira değerinde yaklaşık 3 ton uyuşturucu maddenin yanı sıra, 125 bin lira değerinde silah ve mühimmat ele geçirildi. Geçen yılın aynı döneminde 342 milyon 258 bin lira değerinde uyuşturucu maddeye el konulmuştu.

6 milyon paket bandrolsüz sigaraya el konuldu

Diğer bir yandan, uyuşturucu madde, silah-mühimmat, tarihi eser gibi stratejik öneme haiz ürünlerin yanında tütün mamulleri, akaryakıt, tekstil ürünleri, motorlu taşıtlar, elektronik eşyalar, gıda maddeleri ve canlı hayvanlar gibi çeşitli ticari eşyalara da el konuldu.

Gümrük muhafaza ekipleri tarafından ülkenin ekonomik refahının sağlanması, haksız rekabetin önüne geçilerek yasal ticaretin önünün açılması için büyük öneme sahip ticari eşya yakalamalarıyla bu dönemde 577 milyon 236 bin liralık kaçakçılığın önüne geçildi.

Ticari eşya yakalamalarında miktar bazında ön plana çıkan ürünlerin başında sigara ve tütün mamulleri geldi. Sigara kaçakçılığıyla aktif mücadele eden ekipler, 5 ayda 6 milyon paket bandrolsüz sigaraya el koydu. 

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2019, 12:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER