Fiyatlar uçtu, müşteriler kaçtı! Restoranlara yüzde 10 indirim çağrısı

Fahiş fiyat artışları, müşterileri kaçırdı. Kafe, lokanta ve restoran doluluk oranları yüzde 30 düştü. Hizmet enflasyonundaki katılık, fiyat algısının bozulmasını beraberinde getirdi. Ticaret Bakanı Ömer Bolat ile görüşen Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği, fiyatlarda yüzde 10 indirim yapılarak pahalılık algısının kırılması için üyelerine çağrıda bulundu.

EKONOMİ 10.07.2024, 00:43 10.07.2024, 16:34 Hakan Öksüz
Fiyatlar uçtu, müşteriler kaçtı! Restoranlara yüzde 10 indirim çağrısı

Enflasyonun önlenemez yükselişi ve hayat pahalılığının artması, Türkiye'de son yıllarda alım gücünü ciddi ölçüde düşürdü.

Hizmet enflasyonundaki katılık, kafe ve restoranlarda fiyatları uçurdu. Fiyatlardaki büyük yükseliş, restoran doluluk oranlarını yüzde 30 civarında düşürdü. 

Yüzde 10 indirim çağrısı

Kafe, lokanta ve restoran müşterisinin pahalılık nedeniyle kaçması, alarm zillerinin çalmasına neden oldu.

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği, azalan müşteri oranları nedeniyle üyelerine çağrıda bulundu. Pahalılık algısının kırılması için yüzde 10 indirime gidilmesi çağrısı yapıldı.

En büyük problem, fiyat algısının bozulması

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayı verilerine göre lokantalardaki pahalılığın 1 yılda yüzde 90 oranında arttığını bildirdi.

Fahiş fiyat artışlarından dolayı müşteri sayısının azaldığı, fiyat algısının bozulmasının en büyük problem olduğu kaydedildi. İndirim kampanyası kararının, Ticaret Bakanı Ömer Bolat ile yapılan görüşmenin ardından alındığı belirtildi.

Yorumlar (0)