Fitch, Türkiye'nin kredi notunu açıkladı: 2 yıl sonra görünüm değişti!

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings, 2 yıl sonra Türkiye'nin not görünümünü negatiften durağana çevirdi. Kredi notunu "B" olarak teyit eden Fitch, Türkiye için 2023 ve 2024 yılı büyüme tahminlerini açıkladı.

EKONOMİ 09.09.2023, 00:51 Hakan Öksüz
Fitch, Türkiye'nin kredi notunu açıkladı: 2 yıl sonra görünüm değişti!

Türkiye'nin kredi notu, Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings tarafından açıklandı. 2 yılın ardından Türkiye'nin not görünümünü negatiften durağana çeviren Fitch Ratings, kredi notunu "B" olarak teyit etti.

"Geleneksel politikalara dönüş sinyali"

Fitch Ratings, not görünümünün "durağan" olarak değiştirilmesinin nedeni olarak, "makro finansal riskleri düşüren geleneksel politikalara dönüş sinyalinin alınması" açıklamasını yaptı.

"Belirsizlikler yüksek düzeyde"

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın yıl sonunda politika faizini yüzde 35'e yükselteceğinin öngörüldüğünü bildiren Fitch, "2024 yılında faiz oranı bu seviyede kalacaktır. Para politikasındaki sıkılaştırmanın süresi ile hızıyla ilgili belirsizlikler bir hayli yüksek düzeyde." ifadelerine yer verdi. 

Türkiye'nin 2023 ve 2024 yılı büyüme tahminleri

Türkiye'nin bu yılki büyüme oranının yüzde 4,3'e çıkacağının tahmin edildiğini bildiren Fitch Ratings, 2024 yılında büyüme oranının yüzde 3'e ineceğinin öngörüldüğünü aktardı.

Yorumlar (0)