Fitch Ratings'ten Çin'e kötü haber: Dip yapacaksınız!

Fitch Ratings'ten "Çin'de büyümenin bu yıl yüzde 2'nin altına inmesini bekliyoruz" açıklaması geldi.

EKONOMİ 09.04.2020, 10:32
Fitch Ratings'ten Çin'e kötü haber: Dip yapacaksınız!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından Fitch Ratings, Çin'in yeni tip koronvirüse (Covid-19) karşı verdiği politika tepkisinin çoğunun hala beklemede olduğu kaydederek, Çin'de büyümenin bu yıl yüzde 2'nin altına inerek dip yapmasının beklendiğini belirtti.

Uluslararası kredi derecelendirme şirketi Fitch Ratings'in resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, Çin hükümetinin Covid-19 (yeni tip koronavirüs) salgınına tepkisinin başlangıçta sıkı kamu sağlığı ve sosyal mesafe tedbirleri yönünde oluştuğu, ekonomik teşviklerin ise şimdiye kadar nispeten sınırlı olduğu dile getirildi.

Ulusal Halk Kongresi'nin 18-19 Nisan'da yapılmasının planlandığına vurgu yapılan açıklamada, "Kongre'de yetkililerin planladığı ekonomik politika yanıtının büyüklüğü ve şekli hakkında daha fazla açıklık sağlanmalı. Bu Çin'e ilişkin gelecek kredi notu değerlendirmemizde önemli olacaktır." ifadelerin kullanıldı.

Açıklamada, Çin'in Covid-19 (yeni tip koronvirüs) salgınına karşı verdiği politika tepkisinin çoğunun hala beklemede olduğu belirtilerek, şöyle denildi:

"Çin'de ekonomi kademeli toparlanıyor ancak biz aktivitenin yılın ilk yarısı boyunca zayıf seyretmesini bekliyoruz. Ülkede geçen yıl yüzde 6,1 olan büyümenin 2020'nin tamamında yüzde 2'nin altına inerek dip yapmasını bekliyoruz. Tahminlerimiz, dış talepteki zayıflamanın devam etmesi ve koronavirüsün daha fazla yıkıcı etkiye sahip olması gibi olasılıkları da içeren belirsizliklere bağlıdır. Öte yandan Çin'de bütçe açığının milli gelire oranının geçen yıl bulunduğu yüzde 5,8 seviyesinden yüzde 8'e yükselmesini bekliyoruz."

Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu