Fitch'in Türkiye tahmini dikkat çekti

Fitch Ratings'in yayımladığı raporda, Türkiye ekonomisinin bu senenin ikinci çeyreğindeki beklenenden çok daha kuvvetli büyümesinin akabinde bu seneye dair ekonomik büyüme tahmininin yüzde 2,50'den yüzde 4,30'a çıkarıldığı belirtildi.

EKONOMİ 13.09.2023, 20:53 topcu
Fitch'in Türkiye tahmini dikkat çekti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından Fitch Ratings, Küresel Ekonomik Görünüm Raporu'nun bu ayki sayısını yayımladı.

Türkiye ekonomisine dair değerlendirmelerin de olduğu raporda, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın da aralarında olduğu yeni ekonomi yönetiminin atanmasından beri para politikasının çok daha ortodoks bir hal aldığı vurgulandı.Büyüme tahmini yüzde 1,80 arttı

Bahse konu raporda, Türkiye ekonomisinin bu senenin ikinci çeyreğindeki beklenenden çok daha kuvvetli büyümesinin akabinde bu seneye dair ekonomik büyüme tahmininin yüzde 2,50'den yüzde 4,30'a çıkarıldığı belirtildi. 

Yatırım, tüketim ve hükümet harcamalarındaki kuvvetli artışın ekonominin çeyreklik temelde yüzde 3,50 büyümesine yardımcı olduğu kaydedilen raporda, bunun Fitch Ratings'in yüzde 0,60 olan evvelki öngörüsünün çok üzerinde olduğu aktarıldı.

Söz konusu raporda, Türkiye ekonomisinin önümüzdeki sene yüzde 3 ve 2025 senesinde ise yüzde 3,40 büyümesinin tahmin edildiği bildirildi.

Perakende satışların kuvvetini koruması ve ülke içi kredi büyümesindeki artış sebebiyle ekonominin bu senenin ikinci yarısında ivmesini sürdürmesinin öngörüldüğü kaydedilen raporda, ayrıca depremin ardından tekrar inşa projelerine dönük hükümet harcamalarının da ekonomiyi desteklemeyi sürdürmesinin tahmin edildiği vurgulandı.

Yorumlar (0)