Fındık ihracatında rekor beklentisi

KFMİB Başkanı Sevinç, fındıkta tonaj bazında ihracat rekoru beklediğine işaret ederek, Türkiye'nin üretimdeki tekelini kullanarak elindeki fındığın tamamına yakın bir bölümünü satabileceğini söyledi.

EKONOMİ 25.06.2019, 16:25 Banu Fırıncılar
Fındık ihracatında rekor beklentisi

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, bu yıl eğer bir sıkıntı yaşanmazsa iyi ürün olacağının göründüğünü ifade ederek, "Temmuz ayı sonunda sayacağız. Gördüğümüz tablo gerçekleşirse tonaj bazında en azından bir ihracat rekoru oluşacağına inanıyorum." diye konuştu.

Sevinç, 1 Eylül 2018'de başlayan 2018-2019 ihracat sezonuna 275 bin ton dış satım amacıyla girdiklerini, geride kalan yaklaşık 10 aylık dönemde oluşan tablonun bu amacın gerçekleşeceğini gösterdiğini belirtti. 

Bu dönem elde edilecek gelirin 1 milyar 500 milyon doların üzerinde gerçekleşmesini umdukları kaydeden Sevinç, "Üretim açısından çok iyi bir sezon olmamasına rağmen sektörün dinamizmi sayesinde zorluklar aşıldı. Yine de iyi bir miktar ve döviz geliri oluştu diye düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

"Elimizdeki fındığın tamamına yakınını satabiliriz"

Sevinç, 2019-2020 ihracat dönemini 'altın sezon' olarak gördüklerini işaret ederek, şunları söyledi:

"Herkesin gördüğü gibi 2019 rekoltesi gayet iyi ama rakamsal yönden bir şey söyleyemiyorum. Temmuz sonu gelip de gerçek bir sayım yapmadan konuşmamız doğru olmaz. Daha bir ay zaman var ama bu eğer gerçekleşirse Türkiye, üretimdeki tekelini kullanarak elindeki fındığın tamamına yakın bir bölümünü satabilecektir diye ümit ediyoruz. En azından tonaj bazında rekoru gerçekleştiririz. 300 bin tonun üzerine çıkılacağını umut ediyorum."

Bir sıkıntı olmaması halinde bu yıl ürünün iyi olacağını aktaran Sevinç, "Temmuz ayı sonunda sayacağız. Gördüğümüz tablo gerçekleşirse tonaj bazında en azından bir ihracat rekorunun oluşacağına inanıyorum." dedi.

Yorumlar (0)
açık