Filtre takmadığı için mühürlenen termik santral sayısı 6'ya çıktı

Kahramanmaraş, Kütahya, Manisa, Sivas ve Zonguldak'ta bulunan 6 termik santral, 1 aylık süreye rağmen bacalarına filtre takmadığı için mühürlendi.

EKONOMİ 01.01.2020, 18:50 01.01.2020, 19:45
Filtre takmadığı için mühürlenen termik santral sayısı 6'ya çıktı

Türkiye genelinde 5 ilde toplam 6 termik santral, bacalarına filtre takmadığı için mühürlendi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bacalarına filtre takılması için 1 Ocak 2020'ye kadar süre tanıdığı termik santraller, gece yarısından itibaren başlayan denetimleri geçemeyince kapatıldı. 

Kömür kazanları mühürlendi

Kahramanmaraş, Manisa, Sivas, Zonguldak ve Kütahya'nın iki ilçesinde bulunan toplam 6 termik santralin baca gazı arıtma tesisi olmaması mühürlenme için gerekçe gösterildi. Kömür kazanları mühürlenen santraller, gerekli çevre izin belgeleri alınana kadar faaliyet gösteremeyecek.

Bakan Kurum'dan önemli açıklama!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Manisa'daki Soma Termik Santrali'nin 4 biriminin kış boyunca çalışmasına izin verileceğini söyledi. Kurum, 5 termik santralin tamamen, 1 tanesinin ise kısmen kapatılacağını belirtti ve denetime giren 7 termik santralin 4'ünün geçici faaliyet belgesi aldığını, 3'ünün ise gerekli çevre izinlerini alabildiğini dile getirdi.

Bakan Kurum, "Kahramanmaraş Afşin A, Kütahya Seyitömer, Kütahya Tunçbilek, Sivas Kangal ve Zonguldak Çatalağzı termik santralleri tamamen, Manisa Soma Termik Santrali ise kısmi olarak kapatılmıştır" ifadelerini kullandı.

Türkiye'ye enerji arzında sorun olmayacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, termik santrallerin kapatılmasının ülkeye enerji arzında bir probleme sebep olmayacağını belirtti. Bakan Dönmez, santrallerin çevreye uyum için yaklaşık 100 milyon dolarlık bir harcama yapmasının gerektiğini ifade etti. Dönmez, işverenlerle görüşerek faaliyeti durdurulan santrallerdeki çalışanların mağdur olmaması için önlem alınacağını da belirtti.

Yorumlar (1)
Emin sabuncu 2 yıl önce
Olması gereken bu, inşAllah çevreye zarar veren bütün işletmeler aynı şekilde takip edilir.
15
parçalı bulutlu