Fed faiz oranlarında değişikliğe gitmedi

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini yüzde 0-0,25 aralığında sabit tuttu.

EKONOMİ 29.04.2020, 21:17 29.04.2020, 22:16 Hanife
Fed faiz oranlarında değişikliğe gitmedi

ABD Merkez Bankası'ndan (Fed) yapılan açıklamada, faiz oranının sabit tutulması kararının oy birliğiyle alındığı, Fed'in bu zorlu dönemde ABD ekonomisini desteklemek için elindeki tüm araçlarını kullanmaya bağlı olduğu vurgulandı.

İş gücü piyasasında kayıplar arttı

Koronavirüs salgınının, ABD ve dünya genelinde büyük ekonomik ve insani zorluklara neden olduğunun belirtildiği açıklamada, salgına karşı alınan önlemlerin, ekonomik faaliyette keskin düşüşlere ve iş gücü piyasasında kayıpların artmasına neden olduğu ifade edildi.

Şartlar ciddi etkilendi

Açıklamada, talepteki zayıflama ve petrol fiyatlarındaki düşüşün, enflasyonu düşük seviyelerde tuttuğuna işaret edilerek, ekonomik faaliyetteki bozulmanın, finansal şartları ciddi etkilediği belirtildi.

Sabit tuttu

Ayrıca krizin, kısa vadede ekonomik faaliyet, istihdam ve enflasyon üzerinde baskı yaratacağı, orta vadede ise ekonomik görünüm üzerinde önemli riskler oluşturacağı vurgulandı. Açıklamada, bu gelişmeler doğrultusunda Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) politika faiz oranını yüzde 0-0,25 aralığında tutma kararı aldığı kaydedildi.

İstikrar sağlanana kadar faiz oranları böyle olacak

Fed'in açıklamasında, ekonominin son olayları atlattığından ve maksimum istihdamla fiyat istikrarı hedefine ulaşma yoluna girdiğinden emin olana kadar faiz oranlarının bu aralıkta tutulmasının beklendiği ifade edildi. Komitenin, ekonomik görünüm ve halk sağlığına ilişkin gelişmeleri yakından izlemeye devam edeceği, ekonomiyi desteklemek için uygun araçları kullanmayı sürdüreceği aktarıldı.

Komite piyasa koşullarını yakından izleyecek

Öte yandan Fed'in, hane halkları ve işletmelere kredi akışını desteklemek için hazine kâğıtlarıyla konut ve ticari olmak üzere ipoteğe dayalı menkul kıymet alımını sürdüreceği kaydedildi. Son olarak, büyük miktarlı gecelik ve vadeli repo işlemlerine de devam edileceğinin belirtilerek, komitenin, piyasa koşullarını yakından izlemeye devam edeceğinin altı çizildi.

Yorumlar (0)
15
kapalı