Fed faiz kararını açıkladı

Fed (ABD Merkez Bankası), politika faizini öngörüler dahilinde değiştirmeyerek 22 senenin en yüksek düzeyi olan yüzde 5,25-5,50 bandında sabit tuttu.

EKONOMİ 01.11.2023, 21:40 topcu
Fed faiz kararını açıkladı

İki gün boyunca devam eden FOMC (Federal Açık Piyasa Komitesi) toplantısının akabinde ABD Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen açıklamada, faiz oranının sabit bırakılması kararının oy birliğiyle alındığı kaydedildi.

FOMC'nin uzun vadede yüzde 2 oranında enflasyon ve maksimum istihdam hedeflediği belirtilen açıklamada, bahse konu hedeflerin desteklenmesi maksadıyla federal fon oranının yüzde 5,25-5,50 bandında bırakılması yönünde karar verildiği bildirildi.

Söz konusu açıklamada, son göstergelerin ekonomik aktivitelerin üçüncü çeyrekte 'kuvvetli' bir hızda büyüdüğünü ortaya koyduğu belirtildi.

İstihdam kazanımlarının sene başından beri ılımlı hale gelerek kuvvetli kalmaya devam ettiği ifade edilen açıklamada, işsizlik oranının düşük seviyelerde kaldığı ve enflasyonun yüksek kalmayı sürdürdüğü vurgulandı.

ABD Merkez Bankası'nın para politikası karar metninde çok fazla değişikliğe gitmediğinin altı çizilirken, daha evvel 'sağlam' olarak nitelendirilen ekonomik faaliyetteki büyüme 'kuvvetli' olarak tanımlandı. İstihdam kazanımlarının ise sene başından beri ılımlı bir hale geldiği karar metnine ilave edildi.

Mevzubahis açıklamada, ABD bankacılık sisteminin dayanıklı ve sağlam olduğuna vurguda bulunularak işletmeler ve hane halkı için çok daha sıkı kredi ve mali koşullarının enflasyon, işe alım ve ekonomik aktivite üzerinde baskı oluşturmasının olası olduğu kaydedildi. 

Bahse konu etkilerin boyutunun belirsizliğini koruduğuna dikkat çekilen açıklamada, FOMC'nin enflasyon riskine karşı bir hayli dikkatli olmayı sürdürdüğü bildirildi.ABD Merkez Bankası faiz oranını Mart 2022'den beri toplam 525 baz puan artırdı

Ülkede yüksek enflasyon karşısında geçtiğimiz sene varlık alım operasyonunu bitirerek faiz artırımlarına başlayan ABD Merkez Bankası, Mart 2022'den beri toplam 11 faiz artırımına gitmiş ve faiz oranını toplamda 525 baz puan yükseltmişti.

Fed'in politika faizi bu artışlarla 2001 senesinden beri en yüksek düzey olan yüzde 5,25-5,50 bandına çıkmıştı.

Ülkede enflasyon, geçtiğimiz sene haziran ayında senelik bazda yüzde 9 ile 1981 senesi itibarıyla en yüksek düzeyi görmesinin akabinde son olarak eylülde senelik bazda yüzde 3,7 olarak kayıtlara geçmişti.

Yorumlar (0)