Faiz indirimi ne zaman başlar? Powell açıkladı

Fed (ABD Merkez Bankası) Başkanı Powell, enflasyonu yüzde 2'ye düşürecek oranda kısıtlayıcı bir para politikası duruşunu temin etmekte kararlı olduklarını fakat buna ulaştıklarından 'şu an için emin olmadıklarını' dile getirdi.

EKONOMİ 02.11.2023, 01:04 topcu
Faiz indirimi ne zaman başlar? Powell açıkladı

Jerome Powell, ABD Merkez Bankası'nın politika faizini öngörüler dahilinde değiştirmeyerek 22 senenin en yüksek düzeyi olan yüzde 5,25-5,50 bandında sabit bırakmasının akabinde basın toplantısı gerçekleştirdi.

Para politikası duruşunun daha kısıtlayıcı olmasının enflasyon ve ekonomik aktivite üzerinde aşağı yönlü bir baskı oluşturduğunu kaydeden Powell, sıkılaşmanın tam etkilerinin hala daha hissedilmediğini ifade etti.

Powell, kat edilen mesafeye karşın riskler ve belirsizliklerin olduğuna dikkat çekerek, FOMC'nin (Federal Açık Piyasa Komitesi) 'dikkatli bir şekilde ilerlediğini' kaydetti.

ABD Merkez Bankası Başkanı Powell, ek para politikası sıkılaştırmasının kapsamı ve politikanın ne denli bir süreyle kısıtlayıcı kalacağı hususunda, riskler, gelişen görünüm ve gelen verilere bağlı olarak karar alacaklarını tekrarladı."Ekonomik aktivite tahminlerin bir hayli üzerinde büyüdü"

Mevcut göstergelerin, ekonomik aktivitenin 'kuvvetli' bir hızda ve 'öngörülerin bir hayli üzerinde' büyüdüğünü ortaya koyduğunu söyleyen Powell, ülke ekonomisinin üçüncü çeyrekte tüketici harcamalarının da etkisiyle birlikte yüzde 4,9 oranında büyüdüğünün öngörüldüğünü hatırlattı.

Fed Başkanı, iş gücü piyasasının sıkı olmaya devam ettiğini fakat talep ve arz şartlarının çok daha iyi dengelenmeyi sürdürdüğünü belirtti.

Enflasyonun uzun vadede yüzde 2 hedefinin bir hayli üzerinde seyrettiğinin altını çizen Powell, "Enflasyon geçtiğimiz senenin ortasından beri yavaşladı ve yaz ayları boyunca göstergeler çok müspetti. Fakat birkaç aylık iyi veriler, enflasyonun devam ettirilebilir bir biçimde hedefimize doğru ilerleyeceğine ilişkin güven oluşturmak için gerekenlerin sadece başlangıcı." şeklinde konuştu."Finansal gelişmeleri yakinen izliyoruz"

ABD Merkez Bankası Başkanı, yüksek enflasyonun yarattığı risklere karşı çok dikkatli olduklarını belirterek, "Enflasyonu zamanla sürdürülebilir bir biçimde yüzde 2'ye indirmek için yeteri kadar kısıtlayıcı bir para politikası duruşu elde etmekte ve enflasyonun bu amaca doğru gittiğinden emin olana değin politikayı kısıtlayıcı tutmakta kararlıyız." diye konuştu.

İş gücü talebinin ve ekonomik büyümenin dayanıklılığını ortaya koyan son verileri dikkatle takip ettiklerini ifade eden Powell, büyümenin devamlı potansiyelin üzerinde olduğuna ilişkin kanıtlar veyahut iş gücü piyasasındaki sıkılığın bundan sonra azalmamasının, enflasyondaki ilerlemeyi riske sokabileceğini ve para politikasının çok daha da sıkılaştırılmasını gerektirebileceğini kaydetti.

Powell, geriye kalan faktörlere ek olarak uzun vadeli tahvil faizlerindeki artışın da etkisiyle finansal şartların son aylarda önemli oranda sıkılaştığını vurgulayarak, bu alandaki gelişmeleri de yakinen izlediklerini söyledi."Finansal şartlardaki kalıcı değişikliklerin para politikasının seyrinde etkileri olabilir"

Jerome Powell, "Enflasyonu zamanla yüzde 2'ye indirecek oranda kısıtlayıcı bir para politikası duruşu oluşturmakta kararlıyız ve şu an için böyle bir duruşa ulaştığımızdan pek emin değiliz." yorumunda bulundu.

Uzun vadeli tahvil faizlerindeki artışı izlediklerini ve bu durumun yaz aylarından beri finansal şartların sıkılaşmasına katkısı olduğunu kaydeden Powell, finansal şartlardaki kalıcı değişikliklerin para politikasının seyrinde etkileri olabileceğini ifade etti.

Fed Başkanı, uzun vadeli tahvil faizlerindeki artışın yanı sıra düşük hisse senedi fiyatları ve güçlü dolar gibi unsurlardan doğan sıkı finansal şartların gelecek faiz kararlarında önemli rol alabileceğini kaydetti."FOMC şu an için faiz indirimini düşünmüyor"

Sıradaki toplantılara ilişkin herhangi bir karar almadıklarını bildiren Powell, "FOMC şu an için faiz indirimini düşünmüyor." dedi.

Powell, Filistin-İsrail çatışması ve Ukrayna'daki savaş başta olmak üzere global jeopolitik gerilimlerin arttığına vurgu yaparak, bunların ekonomik etkilerini takip ettiklerini belirtti.

ABD'de hükümetin kapanma ihtimalinin de risk unsuru olduğunu söyleyen Powell, ABD Merkez Bankası'nın yeterince kısıtlayıcı bir para politikası duruşuna ulaşmış olduğundan emin olmaya odaklandığını sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)