Fahiş fiyatlarda panik indirimi başladı: Aradaki fark geri ödenecek

Tatil sezonunda fiyatlarını fahiş seviyelere çıkaran otellerin yüzde 30’lara varan indirimler yapmaya başlamasıyla birlikte erken rezervasyon yaptıran tatilciler mağduriyet yaşamaya başladı. Uygulanan indirimlerle birlikte fiyatların erken rezervasyonların altına inmesi durumunda aradaki farkın vatandaşa ödenmesi gerektiği ortaya çıktı.

EKONOMİ 11.07.2024, 11:55 Şeyda Gül
Fahiş fiyatlarda panik indirimi başladı: Aradaki fark geri ödenecek

Tatil bölgelerindeki oteller erken rezervasyon döneminde ‘yüzde 40’a varan indirim’ vaadiyle oda satmıştı. Ancak bazı oteller yüksek sezonda indirim yapmaya başladı. Bu durumda da aynı tarihler için aynı odalar erken rezervasyon fiyatının daha da altına satılmış oldu. Bu durumu fark eden bir tatilci,  bayramdan önce 55 bin lira ödediği otelin 49 bin liraya düştüğünü görünce itiraz edip aradaki farkı geri aldı. İşlemin ardından otel bir indirim daha yapınca müşteri itirazını tekrarlayarak oluşan yeni fiyat farkını da otelden tahsil etti.

Vatandaşı kaçırmamamız gerekiyor

Otelin yaptığı indirim erken rezervasyon fiyatlarının altında olmaması gerektiğini dile getiren TÜRSAB Başkanı Başdanışmanı Hamit Kuk, ancak her işte olduğu gibi burada da kötü örnekler karşılarına çıktığını söyledi. Erken rezervasyon indirimleri yüzde 30-40 arasında olduğunu kaydeden Kuk, son dakika satışlarında işini düzgün yapan oteller bu indirimin altına inmezler, en kötü, erken rezervasyonda verdiği indirimleri sunabileceklerini dile getirdi. Kuk, “Müşteriyi erken rezervasyondan kaçırmamamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Müşteri memnuniyeti her şeyden önemli

Sektörde bu tür örneklerin seyrek olduğunu vurgulayan Kuk, ancak bazı işletmelerin işini yanlış yaptığında bu durum bütün turizm sektörüne yansıtıldığını söyledi. Fahiş fiyatla çıkıp işler kötü gidince erken rezervasyon dönemindeki fiyatların altına inen tesisler olduğunu belirten Kuk, “Bunu yapmamaları gerekiyor. Müşteri memnuniyeti her şeyden önemli” şeklinde konuştu.

Son dakika indirimine gittiler

“Tatil paketi fiyatları çok yükseldi, aynı zamanda müşterinin alım gücü de azaldı” diyen Kuk, konaklama sektöründe en yüksek fiyatların olduğu dönemde olduklarını söyledi. Fakat taleplerin istenilen düzeyde olmadığını ifade eden Kuk, otellerde doluluklar yüzde 60-80 civarında olduğunu söyleyen Kuk, “Normal şartlarda bu doluluklar şu anda yüzde 100’lerde olmalıydı. Şu anda oteller son dakika satışlarında boş kalan odaları doldurmak için yüzde 15 ila 30 arasında indirim kampanyası başlattılar” değerlendirmesinde bulundu.

Tüketici hakem heyetine başvurulmalı

“Peki, ödenen para nasıl alınır” sorusuna yanıt veren Kuk, misafirin otele başvurup aradaki farkı isteyebileceğini söyledi. “Eğer otel olumlu dönüş yapmazsa müşteri tatilini yapsın. Tatili bittikten sonra ispatlı evraklarıyla Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuruda bulunabilir ve heyet haksız bulursa tüketici lehine karar verir. Fiyat farkı bu şekilde geri alınabilir” diyen Kuk, otel de Tüketici Hakem Heyeti kararına itiraz edebileceğini belirtti. Kuk, “İtiraz ettiğinde Tüketici Mahkemesi’ne başvuruyor otel ve diyor ki, ‘Ben haksız yere cezalandırıldım.’ Hem Tüketici Hakem Heyeti’nde hem Tüketici Mahkemesi’nde genelde turizmden sorumlu bilirkişilere dosya aktarılıyor ve onların raporuna göre karar veriliyor” yanıtını verdi.

Pandemiden sonra erken rezervasyon oranı arttı

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu ise oteller müşterisini memnun etmemeyi tercih etmediğini söyledi. Eğer bir memnuniyetsizlik varsa aradaki fark otelci tarafından müşteriye ödendiğini kaydeden Kavaloğlu, İngilizlerin en erken rezervasyon yaptırdığını belirtti. “Daha sonra Almanlar gelir. Özellikle pandemiden sonra erken rezervasyon oranı arttı. Burada en önemli konu; en erken alanın en indirimli fiyat alması konusudur” diyen Kavaloğlu, eğer böyle olmazsa o oteli bir daha kimse erkenden almayacağını belirtti. Kavaloğlu, “Bazı otellerde doluluk oranları zayıf gidince bir panik havası yaratıldı ve biraz fiyat indirimleri oldu” dedi.

Aradaki fark iade edilmeli

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Turizm Komisyonu Üyesi Mehmet Gem, bu sorunların genellikle otellerin mülkiyeti başka, işletmesinin ise başkasında olan tesislerde yaşandığını belirtti. Müşterinin böyle bir durumla karşılaştığında otele girmeden önce iade talebini iletmesi gerektiğini belirten Gem, otel fiyatının herkesin görebileceği şekilde bayan edildiyse ve müşterinin iade talebi varsa aradaki farkın muhakkak iade edilmesi gerektiğini söyledi. Gem, “Eğer iade edilmezse müşteri, Tüketici Hakem Heyeti’ne müracaatta bulunsun” ifadelerini kullandı.

204 bin liranın altındaki itilaflarda Hakem Heyeti’ne başvurabilir

Hakem Heyeti’ne e-devlet üzerinde başvuru yapılabileceğini hatırlatan TÜKONFED Başkanvekili Avukat İbrahim Güllü ise “2024 yılı için 204 bin liranın altındaki itilaflarda Hakem Heyeti’ne başvurabilir” dedi.

Yorumlar (0)