Euro bölgesinde cılız ticari büyüme!

Euro bölgesinin ticari büyümesi, geçen ay beklenenden daha hızlı yükselmesine rağmen, baskın hizmet sektörü yalnızca üretimdeki yavaşlamayı dengelemeye yetti.

EKONOMİ 04.09.2019, 12:08 04.09.2019, 12:47
Euro bölgesinde cılız ticari büyüme!

Çarşamba günü yapılan anketteki bulgulardan yola çıkarak, önümüzdeki hafta para politikasını gevşetmesi beklenen Avrupa Merkez Bankası'ndaki politika yapıcıları endişeli günler bekliyor. Ankette,  ileriye dönük göstergeler, yakında herhangi bir zamanda geri dönüş olmayacağını ima ediyor.

Genel ekonomik sağlığın iyi bir göstergesi olarak kabul edilen, IHS Markit’in Euro Bölgesi Kompozit Nihai Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) temmuzda 51.5’ten Ağustos’a kadar 51.9 arttı. Bu sonuç her ne kadar 51.8'lik bir ön okumayı tamamlasa da büyümeyi daralmadan ayıran 50 işaretine yakın bir şekilde tehlikeli olarak tutuldu.

IHS Markit'in baş ekonomisti Chris Williamson, 'Euro bölgesi, ağustos ayında kırılgan bir zayıf ve dengesiz büyüme durumunda kaldı.' dedi. Williamson, PMI'nin Eylül ayında önemli bir değişiklik olmadığını ve bu çeyreğin sadece% 0.2'lik bir ekonomik büyümeye işaret etti. Resmi verilere göre büyümenin daha da zayıf olabileceğini belirtti.

Pazartesi günü yayınlanan başka bir anket, ağustos ayında, yedinci ay boyunca üretim faaliyetlerinin sözleşmeli olduğunu gösterdi; PMI, 53.4'teki okuma değerinin üstünde, Temmuz 53.2'den 53.5'e yükseldi. Williamson, 'Asıl soru, bu ayrılmanın imalat sektöründeki zayıflığın hizmetler ve hanelere yayılmasından önce ne kadar süreceğidir.' yorumunu ekledi.

Satın alma yöneticileri endeksi (Purchasing managers index-PMI) nedir?


PMI endeksi, şirketlerin satın alma yöneticilerinin, mal ve hizmet satın alma eğilimlerini inceleyen bir göstergedir. Bu gösterge, temel olarak büyüme öngörülerini açıklamaya yönelik anket niteliği taşımaktadır. Bu ankette şirket satın alma müdürlerinin, aylık periyotlarla mal ve hizmet talepleri konusunda nasıl pozisyon alacakları konusunda sorular yer alır. Amaç bu müdürlerin eğilimlerini incelemektir. Bu anketler, güncel, doğru ve genellikle benzersiz aylık ekonomik eğilim göstergeleri sunabilme kapasitesi sayesinde, merkez bankaları yanında, mali piyasalar ve ticari karar vericiler tarafından dünyada en çok takip edilen iş anketi unvanına sahiptir.

2008 krizinden sonra, değişen şartlarla birlikte yaşanmaya devam eden belirsizlikler dolayısıyla, ülkelerin büyüme tahminlerini en iyi şekilde açıklayabilen endekslerden birisidir. Bunun en önemli sebebi, bu tahminlerin herhangi bir devlet otoritesi veya ajanslar tarafından yapılmayıp, ülkede hasılatın aslan payını ellerinde bulunduran kişilerin katıldığı anket olmasından kaynaklanır. Çıkan sonuçlara göre başta merkez bankalarını, yatırımcıları ve finansal piyasaları yakından ilgilendirir.

PMI endeksi, 50’nin altı kötü gidişat beklentilerini göstermekte, 50’nin üstü ise ekonomide büyüme beklentisinin olduğunu göstermektedir.

Yorumlar (0)