Erdoğan'dan 'enflasyon' mesajı

Erdoğan, "Enflasyonu kalıcı bir şekilde tek haneli rakamlara indirmek, 2028 senesi sonunda ise yüzde 4,7'ye geriletmek en büyük hedefimizdir." dedi.

EKONOMİ 04.11.2023, 20:00 topcu
Erdoğan'dan 'enflasyon' mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kocaeli'nde Ford Otosan Yeniköy Fabrikası'nın açılış merasiminde konuştu."Ford Otosan'ın yanında olduk"

Erdoğan, "Otomotiv üretiminde dünya sıralamasında beş yılda 15. sıradan 13. sıraya yükselmiş olmamız doğru yolda ilerlediğimizi ortaya koyuyor. Bugüne değin yabancı ve yerli sermaye ayrımı yapmadık, yapılmasına izin de vermedik. Ford Otosan'ın başlattığı tüm yatırımları destekledik, attığı her adımda yanlarında olduk. Dünyanın 94 ayrı ülkesinde Türkiye'de üretilen Ford parçaları ve hafif ticari araçlarının kullanımını görmek bizim için mutluluk kaynağıdır. Hedefimiz, Türkiye'yi elektrikli otomobil ve batarya üretiminde dünyanın en önde gelen oyuncularından biri yapmaktır. Türkiye olarak biz de Togg'un asfalta inişinin tetiklediği ilgiyle hızlıca gelişen bir elektrikli araç piyasasına sahip olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz." ifadesini kullandı. "Global ekonomi ciddi zorluklarla karşı karşıya"

Global ekonominin son birkaç senelik çok ciddi zorluklarla, art arda gelen son yüzyılın en büyük krizleriyle mücadele ettiğini kaydeden Erdoğan, "Bütün dünyayı derinden sarsan koronavirüs salgınının etkilerinden hala daha tam anlamıyla kurtulmadan Ukrayna-Rusya Savaşı patlak verdi. Tedarik zincirinde meydana gelen kırılmalara, savaşla birlikte bir de gıda ve enerji fiyatları ile ilgili sıkıntılar ilave oldu. Bununla ilişkili olarak birçok ülkede enflasyon oranları son 60-70 senenin en yüksek düzeylerine ulaştı." diye konuştu."Hiçbiri hayal değil"

Erdoğan, enflasyon hedeflerine dikkat çekerek, şu sözleri sarf etti:

"Mal ihracatını 375 milyar dolara çıkarmayı, turizm gelirlerinde ise 100 milyar dolar düzeylerine ulaşmayı amaçlıyoruz. Böylelikle Türkiye'nin kronik problemlerinin ilk sırasında gelen cari işlemler açığını sıfıra yakın bir düzeye düşürmüş olacağız. Enflasyonu kalıcı bir şekilde tek haneli rakamlara indirmek, 2028 senesi sonunda ise yüzde 4,7'ye geriletmek en büyük hedefimizdir. Öte yandan bu süreçte, direkt yatırımları Türkiye'ye çekmek için finansman, ticaret ve yatırım alanında hukuki süreçleri daha da kolaylaştıracağız. Temel vergi kanunlarımızda yatırımcı dostu, adil, anlaşılır ve sade bir vergi sistemi oluşturmaya dönük düzenlemeler gerçekleştireceğiz. Ülkemiz, uluslararası yatırımcılar ve yatırımlar için güvenli liman olma özelliğini kuvvetlendirecek ve bunu sürdürecektir. Daha birçok detayı olan bu amaçların hiçbiri de hayali değildir."

Yorumlar (0)