EPDK'dan İGDAŞ'a yazı: Faturaları iptal edin!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), İGDAŞ'a (İstanbul Gaz Dağıtım Sanayii ve Ticaret A.Ş.) bir yazı göndererek mevzuata aykırı olarak kesilen ve tüketici mağduriyetine yol açan tüm faturaların iptal edilmesini talep etti. 

EKONOMİ 07.05.2020, 15:10 07.05.2020, 15:14
EPDK'dan İGDAŞ'a yazı: Faturaları iptal edin!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), yeni tip koronavirüs (Covid-19) sürecinde mevzuata aykırı fatura düzenlediği tespit belirlenen İGDAŞ (İstanbul Gaz Dağıtım Sanayii ve Ticaret A.Ş.) hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu. 

EPDK, İstanbul'daki doğalgaz abonelerinden gelen yüksek fatura şikâyetlerini inceleyerek, İGDAŞ’ın mevzuata aykırı sürelerde abonelerine fatura düzenlediğini ortaya çıkardı. 

Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği'nde faturaların ortalama 25 günden az, 35 günden fazla olamayacağı ifade edilse de İGDAŞ'ın vatandaşlara 40-45 günlük fatura kestiği tespit edildi. Bunun üzerine EPDK tarafından konuya ilişkin soruşturma başlatıldı. 

EPDK, İGDAŞ'a bir yazı göndererek mevzuata aykırı olarak kesilen ve tüketici mağduriyetine yol açan tüm faturaların iptal edilmesini talep etti. 

İşte o yazı...

"Dağıtım bölgeniz içerisinde ikamet etmekte olan bazı tüketiciler tarafından Kurumumuza doğrudan ve/veya CİMER vasıtasıyla yapılan başvurularda, doğal gaz sayaçlarının doğal gaz piyasası mevzuatında belirlenmiş asgari okuma süresinden daha uzun sürede okunarak kendilerine bu şekilde yüksek doğal gaz faturası tahakkuk ettirildiği bildirilmektedir."

"Doğal gaz sayaçlarının 25 ila 35 günlük süreler arasında okunması gerekiyor"

"Konu ile ilgili olarak tarafınızca da bilindiği üzere, Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği’nin, 'Tüketimlerin tespit edilmesi, tahakkuk ve faturalandırma' başlıklı 48 inci maddesinde, “Dağıtım şirketi, mekanik sayaç kullanan abonelerin sayaç endekslerini müşteri bazında bir önceki okuma tarihine göre artı-eksi beş günden fazla sapma olmayacak şekilde, aylık okur. Dağıtım şirketi, doğal gaz satış miktarını son okuma tarihindeki ile bir önceki okuma tarihi arasındaki iki endeksin farkını alarak bu Yönetmeliğin 41 inci maddesine göre hesaplar ve tahakkuk bu değer üzerinden yapılır…' hükmü yer almakta olup bu hüküm çerçevesinde doğal gaz sayaçlarının 25 ila 35 günlük süreler arasında okunması ve faturalandırılması gerekmektedir."

"Tüm faturalar iptal edilerek mevzuata uygun hale getirilmeli"

"Konu Kurumumuzca ilgili mevzuat ihlali açısından incelemeye alınmış olup tüketiciler tarafından yapılan şikâyet başvurularının ekinde yer alan fatura örneklerine göre şirketinizce yukarıdaki mevzuat hükmünde belirtilen sürelerden daha uzun sürelerde faturalar düzenlendiği anlaşıldığından idari soruşturma süreci başlatılmıştır.

Bu çerçevede;

1. Soruşturma süreci devam etmekle birlikte, tüketicilerimizin mağduriyetlerinin bir an evvel giderilebilmesi amacıyla; dağıtım bölgeniz içerisinde anılan mevzuat hükmüne aykırı olarak düzenlenen tüm faturalarının iptal edilerek mevzuata uygun hale getirilmesi,

2. Bundan böyle bir daha kesinlikle bu ve benzeri mevzuata aykırı fatura düzenlenmemesi, aksi takdirde mevzuat dâhilinde daha ağır müeyyideleri doğuran idari işlemlerin yapılmak zorunda kalınacağının bilinmesi,

3. Konu kapsamında gerçekleştirilen işlemlere ilişkin bilgi, belge ve açıklamalarınızın 22.05.2020 tarihine kadar Kurumumuza sunulması hususlarında bilgilerinizi ve gereğini önemle rica ederim."

Yorumlar (0)
9
açık