"Enflasyon 2019'da dizginlendi, 2020'de tek haneli olacak!"

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kurda stabilizasyon sağlandığını belirterek, "2019 enflasyonun dizginlenmesi açısından kritik bir yıldı. 2020 tek haneli enflasyonu gördüğümüz yıl olacak." dedi. 

EKONOMİ 20.01.2020, 14:13
"Enflasyon 2019'da dizginlendi, 2020'de tek haneli olacak!"

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İstanbul Dolmabahçe’de yıllık değerlendirme toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Erken seçim söyleminin iyi niyetli olmadığını kaydeden Albayrak, "5 senede 8 seçim geçirdik. Türkiye seçim yorgunu. İktidarın gündeminde böyle bir şey yok." dedi. 

Albayrak, 3 kamu bankasının karlılık açıklayacağını belirterek, "Tek haneli faizden kredi vermek için müşterileri arayan özel bankalar var." ifadesini kullandı. 

"Kurda stabilizasyon sağlandı"

Türkiye ekonomisinin 2018 yılının Temmuz ayından itibaren birden fazla kur atağına maruz kaldığını aktararak, "Kurda stabilizasyon sağlandı. Kur şu olacak demek doğru değil ancak rekabetçi bir kur olmalı. Dış politik risklerden minimum etkilenecek bir finansal mimari kurduk. Son 1,5 yılda sessiz ve derin devrim niteliğinde pek çok yapısal reforma imza attık." değerlendirmesini yaptı.

"Tek haneli enflasyonu gördüğümüz yıl olacak"

Albayrak, enflasyona ilişkin yaptığı açıklamada, "2019 enflasyonun dizginlenmesi açısından kritik bir yıldı. 2020 tek haneli enflasyonu gördüğümüz yıl olacak." dedi. 

"Dengeli reel büyüme dediğimiz bir stratejiye evriliyoruz"

2019 yılında TL varlıklara güvenenlerin kazandığı bir sürecin geride bırakıldığına dikkat çekerek, "Bütçe disiplini en önemli çıpa olmaya devam edecek. 2019’u pozitif bir büyümeyle geride bırakacağız. Çılgın büyüme çılgın küçülme değil, dengeli disiplinli reel büyüme dediğimiz bir stratejiye evriliyoruz." diye konuştu. 

"Ekonomi açısından travmatik yıllardı"

Albayrak, 2018 ve 2019 yıllarında geçmiş krizlerden farklı olarak süresi, şiddeti, vadesi belli olmayan ataklarla karşı karşıya kalındığını vurgulayarak, "2018 ve 2019 Türkiye ekonomisi açısından travmatik yıllardı." ifadesini kullandı.

"Tarım ve hayvancılıkta yeni kararlar alınacak"

Yakın dönemde tarım ve hayvancılık alanlarında değişim yaratacak yeni kararların alınacağını kaydeden Albayrak, "Enflasyonun gıda tarafındaki riskleri kalıcı şekilde ıslah edeceğiz, göreceksiniz bu süreç nasıl çözülecek. İvme paketinde şimdiye kadar 30-35 milyar lira kredi kullandırıldı." dedi.

"Kredilerdeki artışın enflasyonda baskı oluşturmasını beklemiyoruz"

Albayrak, eşel mobil sisteminin 1,5 senede bütçeye maliyetinin 15-20 milyar TL olduğunu belirterek, "2020 ince ayar yılı, değişim dönüşümün sektör bazlı yakından takip edildiği bir dönem olacak. Kredilerdeki artışın 2020’de enflasyonun üzerinde baskı oluşturmasını beklemiyoruz, hafta hafta/ay ay orayı izliyoruz." şeklinde konuştu.

2020'nin istihdamda iyileşme görüleceği bir yıl olacağını aktaran Albayrak, "Önümüzdeki aylarda açıklayacağımız istihdam üzerine ekstra çalışmamız var." diye ekledi. 

Yorumlar (0)
27
açık