En düşük emekli maaşına zam hazırlığı

Memur emeklilerinin, önümüzdeki hafta zamlı maaşlarını almaya başlayacak. Kök maaşının düşüklüğü nedeniyle 10 bin TL'nin altında maaş alacak olan 1,8 milyon emekli için ilave düzenleme yapılacağı kaydedildi.

EKONOMİ 08.07.2024, 12:30 09.07.2024, 15:09 Şeyda Gül
En düşük emekli maaşına zam hazırlığı

Memur ve emeklilerinin zamlı maaşları gelecek hafta hesaplarına yatmaya başlayacakken gözler zamma rağmen 10 bin TL’nin altında maaşa sahip olacak emeklilere çevrildi. Temmuz ayında yüzde 24,73 oranında zam alacak olan SSK ve Bağ-Kur emeklilerinden bazıları, kök maaşı düşük olduğu için zamlı maaşı bile halen ödenen 10 bin liranın altında kalacak. Kulislerde yaklaşık 1,8 milyon emekli için ilave bir düzenleme yapılacağı konuşuluyor. Şayet Temmuz ayı zammına rağmen eğer ilave bir düzenleme yapılmazsa yılbaşından bu yana aldığı tutarda maaş almaya devam edecek.

Yeni düzenleme

10 bin liranın altında kalan emeklilerin durumunun ne olacağı konusunda sorular gündemdeyken bir yeni düzenleme için hazırlık yapıldığı ortaya çıktı. Kulislerden alınan bilgiye göre, AK Parti kurmaylarının sadece en düşük emekli maaşı olarak uygulanan rakamda bir hazırlık yaptığı ifade edildi. Henüz kesinleşmiş bir tablo ya da rakam bulunmazken, AK Parti yönetiminin hazırlık çalışmasını Cumhurbaşkanı Erdoğan ile de paylaşılacağı belirtildi. Yasa gerektiren bu çalışmanın Meclis'te yürütülürken kesin rakamı belli olacak.

10 bin TL'den 12 bin TL'ye çıkabilir

Yapılacak çalışma neticesinde en düşük emekli maaşının 10 bin liradan 12 bin liraya çıkarılması öngörülüyor. Bu rakam Meclis'teki görüşmeler sonrasında netlik kazanacak.

Yorumlar (1)
Maksut selamet 2 hafta önce
12bin olsun secimlerde biz veririz o miktari secimde goruruk