Emekliye 5 bin TL ikramiyede tarih belli oldu

Çalışmayan emeklilere verilecek 5 bin liralık ikramiyeyle ilgili açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, çalışmalarda sona gelindiğini belirterek ödemelerin 15 Kasım'ı geçmeyeceğini duyurdu.

EKONOMİ 01.11.2023, 13:41 Şeyda Gül
Emekliye 5 bin TL ikramiyede tarih belli oldu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, yaptığı açıklamada çalışmayan emeklilere tek seferlik yapılacak 5 bin liralık ikramiye ödemesine ilişkin bilgiler verdi. Çalışmalarda sona geldiklerini kaydeden Bakan Işıkhan, “Ödemeler Kasım'ın 15'ini geçmeyecek gibi duruyor” ifadelerini kullandı.

12,2 milyon emekliye ödenecek

Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalarda 12,2 milyon emekliyi ilgilendiren ödemelerin bütçeye toplam maliyetinin 61 milyar lira olduğu açıklanmıştı.

Kimler kapsam dışı kaldı?

NTV’de yer alan bilgiye göre, 1-31 Ekim 2023 arası herhangi bir tarihte, sosyal güvenlik destek primine tabi olanlar dahil, faaliyette bulunanlar veya çalışması olanlar ile yaşlılık aylığı almaktayken bu aylıkları kesilmeksizin ilgili düzenlemede sayılan iş yerlerinde çalışanlar ödeme kapsamında olmayacak.

Bunların yanı sıra birden fazla dosyadan gelir ve aylık alanlara, en fazla ödemeye imkan veren bir dosya üzerinden ödeme sağlanacak. Yersiz yapıldığı anlaşılan ödemeler, ilgilinin varsa almakta olduğu gelir veya aylıklarından yüzde 25 oranında kesilecek. Şayet yoksa genel hükümlere göre geri alınacak.

Yorumlar (0)