Emekliye 100. yıl ikramiyesi mi geliyor? Masadaki rakam ne kadar?

Emekliler maaşlarına yapılacak olan yeni düzenlemeyi heyecanla beklerken, kulislerde konuşulanlara göre Cumhuriyet'in 100. yılı dolayısıyla 29 Ekim'de milyonlarca emekliye tek seferlik ikramiye verilmesi gündemde. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı uzmanları konuya ilişkin çalışmalarını sürdürürken, ikramiye için masada 5 bin lirada karar kılındığı öğrenildi. Ekonomi uzmanları, söz konusu ikramiyenin enflasyon karşısında ezilen emekli vatandaşlara az da olsa nefes aldıracağını söyledi.

EKONOMİ 16.09.2023, 11:42 Özgü Kübra
Emekliye 100. yıl ikramiyesi mi geliyor? Masadaki rakam ne kadar?

Temmuz ayında yüzde 25 oranında zam alan emeklilerin maaşları Orta Vadeli Programın açıklanmasıyla yeniden belirlenen enflasyon rakamının altında kaldı. Bunun üzerine hükümet düğmeye basmak zorunda kaldı ve emekli maaşlarında iyileştirme yapılması için kolları sıvadı. Söz konusu düzenlemenin önümüzdeki günlerde daha da netlik kazanması beklenirken, emekliye tek seferlik ikramiye verilmesi ise gündemde. Kulislerde dolaşan bilgiye göre Cumhuriyet'in 100. yılı dolayısı ile emekli vatandaşlara bayram ikramiyelerinin dışında üçüncü bir ikramiye verileceği konuşuluyor. Masada belirlenen rakam ise 5 bin TL.

Hükümet emekli maaşları için düğmeye bastı

Meclis’in Ekim ayında açılmasıyla birlikte emekli zammı konusu öncelikli olarak ele alınacak konuların başında geliyor. Orta Vadeli Programın açıklanmasının ardından emekli maaşları için iyileştirme yapılması yönünde karar alınırken, kulislerde dolaşan bilgiye göre Cumhuriyetin 100. yılı dolayısıyla emeklilere tek seferlik ikramiye verilmesi de gündemde.

İkramiye için 5 bin lirada uzlaşıldı

Bu sene Cumhuriyetin 100'üncü yılı dolayısı ile bayramlarda ödenen ikramiyelerin dışında emekli vatandaşlara üçüncü bir ikramiye ödenmesi için Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı uzmanlarının hazırlık yaptığı öğrenildi. Tek seferlik ödenecek olan ikramiyenin miktarı üzerindeki çalışmalar sürerken masada ilk olarak 5 bin Lira’nın konuşulduğu ve üzerinde uzlaşı sağlandığı bildirildi.

Açıklamanın çalışma tamamlandıktan sonra ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesi kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor.

"Enflasyona karşı rahatlık sağlayabilir"

İkramiye çalışması ile ilgili CNN Türk'e değerlendirme yapan ekonomist Prof. Dr. Abdulkadir Develi, "Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünü kutlayacağız. Bu gerçekten tek başına oldukça önemli bir durum. Bu süreç içinde enflasyon karşısındaki durum da ortada. Söz konusu olan bir ikramiye konuşuluyor. Bunu ben yerinde buluyorum. Toplamda 15 milyon emekli vatandaş var. Bunun bütçeye getireceği yükte bir taraftan konuşmalı. Bütün bunlara rağmen şu anda enflasyonun karşısında geliri azalan bir kesim var. Bunların desteklenmesi gerek. İlave ikramiyeler ile enflasyona karşı korunmada rahatlık sağlanabilir" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)