Emeklilere yüzde 50 zam müjdesi! En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Ocak ayına sayılı günler kala emekli ve memur maaşındaki artış oranları da merak konusu oldu. Cevdet Yılmaz, 2024 yılında memur ve emeklilere yapılacak zam oranını yüzde 50 civarında artırılacağını açıkladı. Peki, bu zam oranına göre en düşük memur ve emekli maaşları ne olacak? İşte detaylar…

EKONOMİ 20.12.2023, 10:05 Buse Önder
Emeklilere yüzde 50 zam müjdesi! En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

2024'e sayılı günler kala, memurlar ve emekliler arasında zam beklentisi doruk noktasına ulaştı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, yaptığı açıklamada, “Memur ve memur emeklisine yüzde 50 civarında artış yapılacağını öngörüyoruz” dedi.

Bu zam oranının, enflasyon farkı, toplu sözleşme farkı ve refah payı gibi unsurların bir araya getirilmesiyle hesaplandığı belirtildi.

Emekliye yüzde 50 oranında zam geliyor

Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, son 6 ayın enflasyon farkına toplu sözleşme farkı ve refah payının ekleneceğini belirtti.

Bayram, haziran ayında yapılan toplu sözleşme zammı ve Ocak 2024'teki toplu sözleşme farkıyla birlikte toplu sözleşme zammının yüzde 9'u bulacağını ifade etti. Bu durumda enflasyon farkıyla birlikte memur ve emekli maaşlarına yüzde 50'ye yakın bir artış yapılması bekleniyor.

En düşük memur maaşı 33 Bin TL olacak

Özellikle en düşük emekli maaşlarının gözetildiği söyleyen Bayram, bu artışın en düşük memur ve memur emeklilerini olumlu yönde etkileyeceği belirtti. Hâlihazırda en düşük emekli maaşı 9 bin 876 TL seviyesinde bulunduğunu ve yapılacak olan yüzde 50'lik zam oranıyla birlikte bu maaşın 14 bin 800 TL civarına yükseleceği öngördüğünü belirten Bayram, benzer şekilde en düşük memur maaşı da 22 bin TL'den 33 bin TL seviyesine çıkacağını söyledi.  

Kademeli artış söz konusu olacak mı?

Emekli maaşlarına yönelik yapısal bir düzenleme ihtiyacı giderek daha fazla önem kazandığını belirten Bayram, enflasyon baskılarından en çok etkilenen emekli kesimi için önemli bir konu olan en düşük emekli maaşı, beklentilere paralel olarak artış göstermeye devam edeceğini açıkladı. Bayram, şu anda 7,500 TL seviyesinde bulunan en düşük emekli maaşının yüzde 50 artırılarak 12,500 TL seviyesine çıkması beklendiğini belirtti.

Ancak, kademeli bir artışın gerçekleşeceğini düşünmediğini belirten Bayram, ”Şu anda sıkı bir para ve maliye politikasının uygulanıyor ve kemer sıkma politikası devam ediyor. Bu dönemde kademeli artışı mümkün görmüyorum. Enflasyon farkına göre artış yapılmasını bekliyorum” açıklamalarında bulundu.

SSK ve Bağkur emeklisini neler bekliyor?

SSK ve Bağkur emeklilerinin hak ettiği maaş konusunda da benzer beklentileri bulunduğunu belirten Bayram, devletin memur emeklilerine uygulanan zam oranında bir artışı SSK ve Bağkur emeklilerine de yaptığını ifade etti. Memur emeklilerinin toplu sözleşmeden kaynaklı bir refah payı artışına sahip olduğunu hatırlatan Bayram, geçtiğimiz dönemde emeklilere yüzde 25 artış yapıldığını, ancak o dönemde yüzde 17.5'luk bir enflasyon farkı bulunduğunu belirtti.

Bayram, devletin memur emeklilerine yaptığı gibi SSK ve Bağkur emeklilerine de 7.5 puanlık refah payı artışıyla birlikte aynı oranda bir zam uyguladığını ifade etti.

En düşük maaş 12,500 seviyelerine çıkacak

SSK ve Bağkur emeklilerinin zam oranının da yüzde 50 seviyesinde olacağını belirten Bayram, en düşük emekli maaşının 7,500 TL'den 12,500 TL seviyesine çıkacağını öngördüğünü belirtti.

Ayrıca, Bayram, kök maaşların en düşük emekli maaşına sabitlenmesi gerektiğini söyleyerek, bu sayede tüm emeklilerin aynı oransal zamdan eşit şekilde faydalanabileceklerini düşündüğünü belirtti.

Yorumlar (0)