Emeklilere kötü haber: Ölüm aylığında eşe yaş sınırı!

CHP’li Mehmet Güzelmansur, "Emekli vatandaşlarımızın aleyhine bir takım hazırlıklar yapılıyor. Şimdiden uyarıyoruz. Destek primi geri dönüyor, ölüm aylığında eşe yaş sınırı geliyor, sağlık kesintisi de yüzde 5'e çıkacak." dedi.

EKONOMİ 24.02.2020, 10:21
Emeklilere kötü haber: Ölüm aylığında eşe yaş sınırı!

CHP’li Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, "Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü ve Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü'nde emekli vatandaşlarımızın aleyhine bir takım hazırlıklar yapılıyor. Şimdiden uyarıyoruz. Kamu yönetiminde israfa son vermeyen, lüksten- şatafattan taviz vermeyen, kamu gelir-gider dengesini bozan Saray ve çevresine kaynak yaratmak için emeklilerin belini daha da bükecek çalışmalar yapılıyor" ifadelerini kullandı.

Sözcü'den Saygı Öztürk'ün haberine göre; Sosyal Güvenlik Kurumu'nda (SGK) yöneticilerin "vekillikten kurtulmak ve kamuya kaynak yaratmak için "emeklilerin belini daha da bükecek kanuni düzenlemelere gidecek.

CHP'li Güzelmansur, yapılmakta olan hazırlıkları şöyle anlattı.

"Destek primi geri geliyor"

"Bu çalışmalardan birincisi Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) ödemesinin geri getirilmesi. Emekli olduktan sonra esnaf olarak çalışmaya devam edenlerden 2015 yılına kadar yüzde 15 oranında SGDP kesiliyordu. Sonra bu oran yüzde 10'a düşürüldü, 2016'da da tamamen kaldırıldı. SGK'nın ‘vekil yöneticileri' şimdilerde SGDP ödemesini geri getirmek için kanun değişikliği çalışması yapıyor."

"SGK ölüm aylığına yaş sınırı getiriyor"

"SGK ölüm aylığına yaş sınırı getiriyor. Mevcut durumda SGK'lının vefatı halinde eşine şartsız ölüm aylığı bağlanıyor. SGK'nın yaptığı hazırlıkta ise eğer vefat eden SGK'lının eşi belli bir yaşın üstünde değilse bu aylığı bağlamamayı öngörüyor. Burada 30-35 yaş gibi bir sınır getirilecek. Bu yaşın altındaki dul eşe 30-35'ine gelene kadar ölüm aylığı bağlanmayacak."

"Sağlık kesintisi yüzde 5 olacak"

"SGK'daki hazırlıklar içerisinde emekliler açısından en insafsız olanı sağlık kesintisi düzenlemesi olacak. SGK'lı vekil yöneticiler hem kendi ikballeri hem de kamuya kaynak yaratmak adına emeklilerden aylık yüzde 5 sağlık kesintisi yapmayı planlıyor. Büyük çoğunluğu açlık ve yoksulluk sınırının altında gelirle yaşayan, ilaç parasını zar zor denkleştiren emekliler için böyle bir düzenleme vicdanla, adaletle bağdaşmaz."

Yorumlar (0)
29
az bulutlu