Elektrik zammı yargıya taşınıyor!

Elektrik ücretlerine yapılan zamlar karşısında tüketici dernekleri harekete geçti. TÜKODER, elektriğe gelen yüzde 14,9 oranındaki zammın geri çekilmesini istedi. ÇETKODER ise yapılan zam geri çekilmezse yargıya gideceklerini bildirdi.

EKONOMİ 01.10.2019, 17:32 01.10.2019, 17:42
Elektrik zammı yargıya taşınıyor!

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER), elektriğe gelen yüzde 14,9 oranındaki zammın geri çekilmesini talep etti.

Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) ise yapılan zam geri çekilmezse yargıya gideceklerini bildirdi. 

Zammın geri çekilmesini isteyen TÜKODER, "3 ay önce yüzde 15 zam yapıldı, 3 ayda hangi maliyet biriminde artış olmuştur?" diye sordu.

"Zamlar, dar gelirli yurttaşı zor durumda bırakıyor"

ÇETKODER Genel Başkanı Mustafa Göktaş, 1 Temmuz’da yüzde 15 zam yapıldığını anımsatarak, 2018 ve 2019 yılları arasında elektrik fiyatlarına 5 kere zam yapıldığına dikkat çekti. Göktaş, "Yapılan bu zam ile birlikte son 2 senede elektriğe yüzde 60.9 oranında zam gelmiş oldu." ifadesini kullandı.

Zamların dar gelirli yurttaşı iyice zor durumda bıraktığını belirten Göktaş, "Öncelikle bu yapılan zammın yetkililerce bir kez daha gözden geçirilerek geri çekilmesini tüketiciler adına talep ediyoruz. Netice itibari ile zam geri çekilmez ise tüketici vatandaşlarımızın aleyhine olan bu hususu kısa süre içinde yargıya taşıyacağız." şeklinde konuştu.

"Zam geri çekilmeli"

Zammın geri çekilmesini isteyen TÜKODER Genel Başkanı Aziz Koçal, EPDK’nın yapılan 14.90’lık zammın gerekçesi olarak maliyet bileşenlerinde oluşan artışları gösterdiğini ifade ederek, "Üç ay önce yüzde 15 zam yapıldı üç ayda hangi maliyet biriminde artış olmuştur?" diye sordu.

Dağıtım şirketlerinin, elektrik kaçaklarının önüne geçecek önlemleri almak, kayıplar için gerekli yatırımları yapmak yerine zam taleplerinin karşılanması için lobi çalışması yaptığını ifade eden Koçal, şunları söyledi:

"Zamla birlikte asgari 230 kilovatsaatlik tüketim üzerinden 4 kişilik bir ailenin aylık elektrik faturası yaklaşık 142 liradan 163 liraya çıkmaktadır. 23 Haziran seçimlerinin ardından tüketicinin insanca yaşaması için; çay, şeker, akaryakıt ve doğal gaz ile temel ihtiyaçların birçoğuna yönelik zam furyasına elektrik fiyatına yapılan ikinci zam ile devam edilmektedir. Uygulanan tüketim ekonomisi ve kamu yönetimindeki israflar nedeniyle artan bütçe açığının faturası, yapılan zamlar ve artırılan vergiler aracılığıyla yine tüketiciye kesilmektedir."

"Fatura tüketiciye kesilemez"

Şirketleri kurtarmanın faturasının tüketiciye kesilemeyeceğine dikkat çeken Koçal, "O zaman sormak gerekir, ekonomik krize giren tüketiciyi kim kurtaracak? Yoksa vur abalıya siyaseti devam mı edecek?" dedi.

Yorumlar (0)
10
açık