EKK toplantısı sona erdi: Hedef, enflasyonu tek haneli rakamlara düşürmek

Bu sabah gerçekleşen Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada, önümüzdeki süreç içinde temel makroekonomik hedefin, enflasyonu tekrar tek haneli rakamlara düşürmek olduğu vurgulanarak, kamuda tasarruf anlayışı ile güçlendirilerek elde edilecek olan mali alanın, vatandaşların refah seviyesini artırmak için kullanılacağı ifade edildi.

EKONOMİ 26.07.2023, 15:33 26.07.2023, 15:41
EKK toplantısı sona erdi: Hedef, enflasyonu tek haneli rakamlara düşürmek

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında gerçekleşen EKK toplantısının ardından kamuoyuna yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, haziran ayında gerçekleştirilen ilk toplantıdan bu yana iç talebin dengelenmesine, mali disiplinin sağlanmasına, cari açığın azaltılmasına, enflasyonla mücadeleye ve rezervlerin güçlendirilmesine yönelik önemli çalışmalar başlatıldığı belirtildi.

‘‘Depremin bütçeye etkilerinin hafifletilmesi amaçlanıyor’’

Bu dönemde, 6 Şubat tarihinde meydana gelen depremlerin bütçeye etkilerinin hafifletilmesi ve kaynak tahsisinin güçlendirilmesi amacı ile yapılan vergisel düzenlemeler ile alınan tasarruf tedbirleriyle finansal istikrarın sürdürülebilirliğinin ve pekiştirilmesinin güçlendirilmesinin amaçlandığı aktarıldı.

Bugün gerçekleştirilen toplantıda ilk olarak güncel makroekonomik konular ile bütçe görünümünün masaya yatırıldığı, ekonomide öngörülebilirliği artıracak, ileriye dönük beklentilere yön verecek Orta Vadeli Programa (OVP) ilişkin hazırlıkların yeniden gözden geçirildiği belirtilen açıklamaya, şöyle devam edildi:

‘‘Kamudan elde edilen tasarrufla vatandaşın refah seviyesi arttırılacak’’

"OVP ile makroekonomik amaçlar ve yapısal reform politikalarımız yeniden güncellenecek, önümüzdeki üç yıla yönelik bir yol haritası belirlenecektir. İlgili bütün kesimler ile istişare içinde hazırlanacak olan OVP'nin, öngörülebilirliği arttırarak yatırım ortamına oldukça önemli katkı sağlaması beklenmektedir. Mali disiplini esas olarak alan maliye politikamızı, kamuda tasarruf anlayışıyla güçlendirerek elde edilecek olan mali alan, vatandaşlarımızın refah seviyesini artırmak amacıyla kullanılacaktır.

Deprem harcamalarının dışında, bütçe açığının milli gelire oranını ise AB standartlarında tutacak bir yaklaşım sürdürecektir. Toplam maliyeti 104 milyar dolara yükselen deprem konusunda, ilgili bütün kurum ve kuruluşların koordinasyon içinde hareket etmesi ve 11 deprem bölgesindeki sosyal ve ekonomik hayatın rehabilitasyonuna, bütçe olanakları içinde gerekli değişiklikleri yaparak bütün kurumların öncelik tanıması sağlanacaktır.

Önümüzdeki süreç içinde temel makroekonomik amacımız, enflasyonu tekrar tek haneli rakamlara düşürmektir. Bu çerçevede toplantıda, fiyat istikrarı ile birlikte finansal istikrarın devamının sağlanması için Merkez Bankası'nın uhdesinde bulunmayan alanlarda atılacak adımlar ele alınmıştır."

Etkinlik ve tasarrufu artırıcı kararlar alındı

Söz konusu açıklamada, para politikasının genel çerçevesi ile son dönemde atılan miktarsal sıkılaştırma politikaları konusunda bilgilendirme yapıldığı, Kur Korumalı Mevduat konusunda gelişmelerin de değerlendirildiği anlatıldı.

Toplantıda, mesleki eğitim merkezlerine verilen devlet katkısının etkinliğinin özel olarak değerlendirildiği belirtilen açıklamada, tasarrufu ve etkinliği artırıcı kararların alındığı açıkladı.

‘‘Fahiş fiyat artışının önlenmesine ilişkin çalışmalar değerlendirildi’’

EKK açıklamasında, "Gıda ve otomotiv perakende sektöründe son zamanlarda arz talep dengesini bozacak halde oluşan haksız uygulamalar ve stokçuluk ile bunlarla bağlantılı fahiş fiyat artışının önlenmesine ilişkin yürütülen çalışmalar değerlendirilmiştir" ifadesi kullanılmıştır.

EKK üyeleri tarafından Türkiye Yüzyılı'nda daha güçlü şekilde ilerlemek için gündem önerilerinin sunulduğu ve söz konusu süreçte ilgili bütün kurumların işbirliği, uyum ve tam bir koordinasyon içinde çalışma kararlılığının hedeflendiği belirtilerek, şu ifadeler kaydedildi:

Öncelikli hedef: Enflasyon ile mücadele

"İstikrar ve güven ortamında enflasyonla mücadele öncelikli olmaya devam edecek, nitelikli yatırımlar ile yüksek katma değerli üretimi, potansiyel büyümeyi ve ihracatı daha da güçlendirecek, istihdam artışına destek olacak, tasarrufları artırarak cari işlemler açığında ise kalıcı iyileşmeyi sağlayacak kararlı ve etkili adımlar, eş güdüm içinde uygulamaya geçirilecektir."

Yorumlar (0)