EKK toplandı, Dolar ve Euro kaç TL oldu? (28 Mayıs 2024)

Piyasalar, ABD'de açıklanacak kişisel tüketim harcamaları ve Türkiye'nin birinci çeyrek büyüme verisini bekliyor. Dün yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısının ardından, Orta Vadeli Program'ın meyvelerinin toplanmaya başlandığı ifade edildi. Peki, Dolar ve Euro bugüne nasıl başladı? Dolar kaç TL, Euro ne kadar? İşte Dolar ve Euro kurlarındaki son durumun detayları...

EKONOMİ 28.05.2024, 10:59 29.05.2024, 11:23 Melina Ay
EKK toplandı, Dolar ve Euro kaç TL oldu? (28 Mayıs 2024)

Yatırımcılar, 28 Mayıs'ta Dolar ve Euro'nun ne kadar olduğunu merak ediyor. Dün yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısının ardından, Orta Vadeli Program'ın meyvelerinin toplanmaya başladığı belirtildi. Ayrıca, açıklamada enflasyonda yılın ikinci yarısında belirgin bir gerileme beklendiği ifade edildi.

Risk göstergelerinde iyileşme görüldü

EKK toplantısının ardından yapılan açıklamada, cari açıkta düşüş, uluslararası kaynak girişlerinde artış, rezervlerde güçlenme ve risk göstergelerinde iyileşme görüldüğü belirtildi. Toplantı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlendi. Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada, ekonomi politikalarının ve yapısal reform gündeminin eş güdüm içerisinde daha etkin uygulanmasına yönelik değerlendirmeler yapıldığı ifadesine yer verildi.

“Enflasyonda belirgin gerileme bekliyoruz”

Ekonominin yol haritası 12’nci Kalkınma Planı ve Orta Vadeli Program'da (OVP) belirlenen eylemlerin kararlılıkla uygulandığı ve olumlu sonuçların alındığı ifade edilerek şu açıklamalar kaydedildi:

“Bu kapsamda, cari açıkta düşüş, uluslararası kaynak girişlerinde artış, rezervlerde güçlenme ve risk göstergelerinde iyileşme görülmektedir. İşgücü piyasasındaki güçlü görünüm korunurken, istihdamda tarihi yüksek seviyeye ulaşılmış ve işsizlik oranı tek haneli seviyelerde seyrini sürdürmüştür.

Öncelikli hedefimiz olan fiyat istikrarının kalıcı olarak tesis edilmesine yönelik para politikasındaki sıkı duruşun maliye ve gelirler politikası ile desteklenmesiyle yılın ikinci yarısında yıllık enflasyonda belirgin bir gerileme bekliyoruz. Ekonomide dengelenme ve güçlenen finansal istikrar enflasyonla mücadelemize destek olmaktadır.”

Dolar ve Euro kurunda son durum ise şu şekilde:

ABD Doları

Alış: 32,1610 TL

Satış: 32,1780 TL

Euro

Alış: 34,9793 TL

Satış: 35,0137 TL

Sterlin

Alış: 41,1061 TL

Satış: 41,1384 TL

Yorumlar (0)