Durmuş Yılmaz madde madde açıkladı

Murat Çetinkaya'nın TCMB Başkanlığı görevinden alınmasını eski Merkez Bankası Başkanı ve İYİ Partili Milletvekili Durmuş Yılmaz madde madde açıkladı.

EKONOMİ 06.07.2019, 12:30 Hülya İlgin
Durmuş Yılmaz madde madde açıkladı

Eski Merkez Bankası Başkanı ve İYİ Partili Milletvekili Durmuş Yılmaz, Murat Çetinkaya'nın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı görevinden alınması ile ilgili twitter hesabından açıklama yaptı.

Eski Merkez Bankası Başkanı ve İYİ Partili Milletvekili Durmuş Yılmaz açıklamasında, "Başkanlık görevi, özel bir kanuna dayanmadıkça banka dışında teşrii, resmi veya özel herhangi bir görev ile birleşemez. Bundan başka başkan, ticaretle uğraşamayacağı gibi, bankalar ve şirketlerde de hissedar olamaz. Kendisi istifa etmediği sürece, Başkanın görevden alınması mümkün değildir." dedi. 

Yılın Merkez Bankası Başkanı seçilmişti

18 Nisan 2006 yılında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığına getirilen Durmuş Yılmaz, 2009 senesinde Euromoney dergisi tarafından ‘Yılın Merkez Bankası Başkanı’ seçilmişti. Bu görevini, görev süresinin sona erdiği 13 Nisan 2011 tarihine kadar sürdüren Durmuş Yılmaz, hâlen İYİ Parti Ankara Milletvekili.

Twitter'dan açıkladı

Merkez Bankası Başkanlığı dönemindeki tecrübesi tartışılmaz olan Durmuş Yılmaz, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın görevden alınması ile ilgili açıklamalarda bulundu.

İşte Durmuş Yılmaz'ın twitter hesabından yaptığı o açıklama:

"Madde 27- Başkanlık görevi, özel bir kanuna dayanmadıkça Banka dışında teşrii, resmi veya özel herhangi bir görev ile birleşemez. Bundan başka Başkan, ticaretle uğraşamayacağı gibi, bankalar ve şirketlerde de hissedar olamaz. Hayır dernekleri ile amacı hayır, sosyal ve …

Madde 28- … Başkan (Guvernör) ancak, 27 nci maddedeki yasakların gerçekleşmesi ve bu Kanunla kendisine verilen görevlerin devamlı surette ifasını imkansız kılacak durumların ortaya çıkması hallerinde, atanmasındaki usule göre görevinden af olunabilir.

Yukarıda belirtilen hususlar dışında, kendisi istifa etmediği sürece, Başkanın görevden alınması mümkün değildir. Bu güvence MB bağımsızlığının ayrılmaz bir parçasıdır. Uygulamadan da görüleceği üzere bu hususun yasada yazması gerekli koşuldur.

Yeterli koşul ise bu düzenlemenin siyasetçi tarafından içselleştirilmesidir. İçselleştirme de zamanla ortaya çıkacak kültürel birikimle olur. Ülkemiz de eksik olan budur. Kredibilite ve kurumsal kimlik inşası böyle olur.

FED, ECB gibi kurumsal kimliği güçlü MB larında görev değişikliğinin nasıl yapıldığını biliyoruz. Önce aday isimleri ortaya çıkıyor, toplum şöyle veya böyle görüş bildiriyor ve nihayet, üç aylık bir geçiş süresinde, atamaya yetkili makam bir isimle ilgili kararını açıklar.

Süreç şeffaftır, belirsizlik yoktur, piyasa açısından süpriz yoktur.Bu da o topluma düşük enflasyon, yüksek büyüme ve güçlü istihdam ve refah olarak döner. Ülkemizdeki uygulamayı bu açıdan değerlendirebilirsiniz."

Yorumlar (0)
açık