Dünyanın turşusunu Türkiye kurdu

Turşu, 260 milyon dolarlık ihracat performansıyla ülkemizin 1,7 milyar dolarlık sebze meyve mamulleri ihracatında lider ürün grubu oldu.

EKONOMİ 30.10.2023, 20:36 topcu
Dünyanın turşusunu Türkiye kurdu

Ege İhracatçı Birlikleri tarafından gerçekleştirilen açıklama doğrultusunda, turşu ihracatı Ocak-Eylül 2023 döneminde geçtiğimiz seneye kıyasla yüzde 14 arttı.

Turşu, 260 milyon dolarlık ihracat performansıyla ülkemizin 1,7 milyar dolarlık sebze meyve mamulleri ihracatında lider ürün grubu oldu.

Bahse konu açıklamada görüşlerine yer verilen Ege Yaş Sebze ve Meyve İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, modern tesislerde üretimi yapılan Türk turşusunun dünyanın dört bir köşesinden talep gördüğünü kaydetti.

Turşu ihracatı yapılan ülke sayısının 136'ya çıktığının altını çizen Uçak, "Turşu ihracatından 2022 senesinde 340 milyon dolar döviz getirisi sağladık. Bu yılın ocak-eylül döneminde ise 260 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Bu yıl 400 milyon dolar döviz bekliyoruz. Öte yandan, Ege Bölgesi'nin turşu ihracatında 300 milyon dolara ulaşması için faaliyetlerimize devam edeceğiz. Önümüzdeki sene de turşu ihracatını 500 milyon doların üzerine çıkarmayı amaçlıyoruz. Ege Bölgesi olarak ülkemizin turşu ihracatının yüzde 77'lik kısmını gerçekleştiriyoruz." sözlerini sarf etti.En fazla talep kornişon ve biber turşusuna

Ocak-Eylül 2023 döneminde ülkemizin turşu ihracatında birinci sıranın sahibi 118,2 milyon dolarla biber turşusu oldu. En fazla tercih edilen turşu türlerinden biri olan kornişon turşusunun ihracatından 109,3 milyon dolar döviz geliri sağlandı. Ülkemiz, diğer sebzelerden yapılan turşuların ihracatından ise 32 milyon doları hanesine yazdırmayı başardı.

Yine aynı dönemde Almanya 70 milyon dolar tutarında Türk turşusu talebiyle birinci sırada konumlanırken, Hollanda ise 47 milyon dolarlık taleple zirvenin ortağı oldu.

Yorumlar (0)