Dünya lideri İran'dan yardım istedi

Dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip olan Güney Amerika ülkesi Venezuela, akaryakıtsız kalmamak için İran'dan yardım istedi.

EKONOMİ 24.04.2020, 11:48
Dünya lideri İran'dan yardım istedi

Trump yönetiminin üzerindeki baskıyı sürekli artırdığı Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip ülkesinin akaryakıtsız kalmasını önlemek için yaşlanan bir rafinerisini takviyeyle çalıştırmak maksadıyla İran'dan yardım istedi.

Associated Press (AP) ajansının, operasyon hakkında bilgi sahibi olan iki petrol endüstrisi yetkilisine dayandırdığı haberine göre, İran'ın Mahan Havayolları şirketine ait, benzin üretiminde kullanılan kilit öneme sahip kimyasalları taşıyan ikinci bir uçak, dün Venezuela'nın batısındaki bir şehre teker koydu.

Yetkililerden biri, gelecek günlerde İranlı teknisyenleri de Venezuela'ya getirecek 14 uçuşun daha yapılmasının beklendiğini bildirdi.

Mahan Havayollarına ait ilk uçağın, ikincisi gibi çarşamba günü Falcon eyaletinde Paraguana Rafinerisi yakınındaki bir havaalanına indiği kaydedildi.

Venezuela Haberleşme Bakanlığı, Mahan Havayolları ve İran'ın Birleşmiş Milletler Misyonu, konuyla ilgili açıklama yapmadı. 

Venezuela'da geçen haftalarda başkent Caracas dahil birçok şehirde benzin istasyonları önlerinde uzun kuyruklar oluşmuştu.

Washington yönetimi mart ayı sonunda Venezuela'da Nicolas Maduro ve kendini geçici devlet başkanı ilan eden muhalif milletvekili Juan Guaido'ya kenara çekilmeleri çağrısında bulunarak, ülkede "müşterek bir hükümet kurulması" teklifinde bulunmuştu.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "Barışçıl ve demokratik bir hükümet kurulması durumunda Venezuela'ya uygulanan yaptırımları kaldırılabiliriz." demişti.

Yorumlar (0)
13
açık